03 Oct
03Oct

Η πρώτη μέρα της 2ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League ολοκληρώθηκε με πολλές εκπλήξεις να συμβαίνουν.

Πολλά παιχνίδια είχαν πολλά γκολ και πλούσιο θέαμα με τους ποδοσφαιρόφιλους να «χορταίνουν» ποδόσφαιρο σήμερα.

Λάνς - Άρσεναλ: 2-1

Η μεγαλύτερη έκπληξη της ημέρας συνέβη στην Γαλλία με την νίκη της Λάνς επί της Άρσεναλ. Οι «κανονιέρηδες» προηγήθηκαν νωρίς με το Γκάμπριελ Χεσούς στο 14΄ και όλοι πιστεύαμε οτι η ομάδα του Αρτέτα θα έχει εύκολο βράδυ. Όμως προς έκπληξη μας η Λάνς έβγαλε αντίδραση και με γκολ του Τόμασον(25΄) και Γουαχί (69΄) έφερε το ματς τούμπα και πήρε μια σπουδαία νίκη που την φέρνει έστω και προσωρινά στην κορυφή του ομίλου.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Γαλατάσαραι: 2-3

Θύμα έκπληξης έπεσε και μια άλλη αγγλική ομάδα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που ηττήθηκε με 2-3 μες στο ''Old Trafford'' . Οι «Κόκκινοι Διάβολοι» προηγήθηκαν με τον Χόιλουντ στο 17΄ με τον Ζάχα να ισοφαρίζει λίγα λεπτά αργότερα. Ο Χόιλουντ βρισκόταν σε τρομερή κατάσταση στο παιχνίδι αυτό και στο 69΄ πέτυχε και δεύτερο τέρμα δίνοντας ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του. Η Γαλατάσαραϊ είχε και πάλι άμεση απάντηση και τέσσερα λεπτά αργότερα ισοφάρισε με τον Ακτούρκογλου. Στη συνέχεια εκμεταλλευόμενη την αποβολή του Κασεμίρο  πίεσε για να πάρει την νίκη και τα κατάφερε με γκολ του Ικάρντι στο 81΄ που πρίν τρία λεπτά είχε χάσει πέναλτι. Φανταστική νίκη για την Γαλατά που την τοποθετεί στην δεύτερη θέση προς το παρόν του ομίλου. Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ από την άλλη συνεχίζει να παραπαίει σε Αγγλία και Ευρώπη και βρίσκεται στον πάτο της βαθμολογίας και χρειάζεται επειγόντως νίκες τις επόμενες αγωνιστικές.

Νάπολι- Ρεάλ Μαδρίτης: 2-3

Στο πρόγραμμα της ημέρας ξεχώριζε το παιχνίδι Νάπολι - Ρεαλ Μαδρίτης. Με το θέαμα του αγωνιστικού χώρου να ανταμοίβει τους ποδοσφαιρόφιλους. Οι Ναπολιτάνοι προηγήθηκαν στο 19΄ με τον Έστιγκαρντ με την Ρεάλ Μαδρίτης να αντιδρά άμεσα και να ισοφαρίζει στο 27΄ με γκολ του Βινίσιους και να περνά και μπροστά στο σκορ με ακόμη ένα γκολ του αστεριού της, Τζούντ Μπέλιγχαμ που κάνει πράγματα και θαύματα τη φετινή σεζόν. Η Νάπολι κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Ζιελίνσκι στο 54΄ με τη Ρεαλ να μην το βάζει κάτω και να παίρνει τη νίκη με αυτογκόλ του Μερέτ έπειτα από πολύ δυνατό σουτ του Βαλβέρδε.

Τα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας

Κοπεγχάγη - Μπάγερν Μονάχου: 1-2 ( Λέραγκερ 56΄ - Μουσιάλα 67΄, Τέλ 83΄ )

Αϊντχόφεν - Σεβίλλη: 2-2 (Ντε Γιόνγκ 86΄ , Τέζε 90+5΄ - Γκουντέλ 68΄ , Εν νεσύρι 87΄ )

Ίντερ - Μπενφίκα: 1-0 (Τουράμ 62΄ )

Σάλτζμπουργκ - Ρεάλ Σοσιεδάδ: 0-2 (Οϊαρθάμπαλ 7΄ , Μέντεζ 27΄)

Ουνιόν Βερολίνου - Μπράγκα: 2-3  ( Μπέκερ 30΄,37΄ - Νιακατέ 41΄ , Μπρούμα 51΄ , Κάστρο 90+4΄ )