09 Nov
09Nov

Η 2η μέρα της 4ης αγωνιστικής του Uefa Champions League δεν «γέμιζε» και πολύ το μάτι των ποδοσφαιρόφιλων όμως το θέαμα και οι εναλλαγές συναισθημάτων που έδωσε αντάμειψε και τους πιο απαιτητικούς.

Κοπεγχάγη - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 4-3

Στο πιο θεαματικό παιχνίδι της ημέρας η Κοπεγχάγη πήρε μια υπερπολύτιμη νίκη που της δίνει ελπίδες πρόκρισης. Από την άλλη η Γιουνάιτεντ έχασε τεράστια ευκαιρία να κάνει μεγάλο βήμα πρόκρισης και πλέον θα παλέψει στις επόμενες δύο αγωνιστικές να προκριθεί, με το ενδεχόμενο να μείνει εκτός ευρωπαϊκών διοργανώσεων από τον Δεκέμβριο να είναι ορατό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την ομάδα του Έρικ Τεν Χάγκ με τον Χόιλουντ να ανοίγει το σκόρ μόλις στο τρίτο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του 25 λεπτά αργότερα. Όλα έδειχναν ότι η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ θα είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης μέχρι το τέλος. Όμως λογάριαζαν χωρίς τον Ράσφορντ, ο οποίος έκανε ένα αρκετά άτσαλο πάτημα στον Γέλερτ με αποτέλεσμα να δεί την απευθείας κόκκινη κάρτα του διαιτητή. Αυτό το γεγονός άλλαξε τελείως τις ισορροπίες του αγώνα με την Κοπεγχάγη να παίρνει αυτοπεποίθηση και να καταφέρνει μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου να φέρει το ματς στα ίσα. Στο 45' ο Ελιουνούσι με όμορφο πλασέ έπειτα από σέντρα του Γκονσάλβες έκανε το 1-2 με τον δημιουργό Γκονσάλβες να γίνεται εκτελεστής του πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του στο 45+9' και να διαμορφώνει το 2-2.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε τεράστια ευκαιρία παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα να κερδίσει το παιχνίδι αφού στο 69' κέρδισε πέναλτι, με τον Μπρούνο Φερνάντες να ευστοχεί και να κάνει το 3-2. Όμως οι «Κόκκινοι Διάβολοι» δεν άντεξαν και στο 83' ο Λέραγκερ από κοντά ισοφάρισε σε 3-3 με τον Μπαρτζί τέσσερα λεπτά αργότερα  να φέρνει το παιχνίδι τούμπα και να δίνει στην ομάδα του μια τεράστια νίκη.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της ημέρας, η Ρεάλ νίκησε εύκολα την Μπράγκα με 3-0 έκανε το 4/4 και εξασφάλισε την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης. Κάτι που κατάφερε και η Μπάγερν νικώντας με ηγέτη τον Κέιν, που πέτυχε δύο γκολ, την Γαλατασαράι με 2-1. Η Άρσεναλ κυριάρχησε και αυτή απέναντι στη Σεβίλλη και χωρίς να απειληθεί καθόλου πήρε τη νίκη με 2-0 ενω η Ρεαλ Σοσιεδάδ ήταν καταιγιστική απέναντι στην Μπενφίκα, νίκησε 3-1, πέρασε στην κορυφή του ομίλου της και «αγκάλιασε» κατά πολύ την πρόκριση στους 16.