Χρυσούλα Μουρτίκα
19 Sep
19Sep

Τρίτη μέρα για τη League Phase της φετινής σεζόν και ο Τσάμπι Αλόνσο με την ομάδα του πέρασαν θριαμβευτικά από την Ολλανδία, ενώ η Μπενφίκα του Άνχελ Ντι Μαρία έκανε το καθήκον της και πήρε του 3 βαθμούς απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν ξεκίνησε πολύ νωρίς στον αγώνα να επιτίθεται και άνοιξε το σκορ μόλις στο πέμπτο λεπτό. Μετά από λάθος του Ζερούκι λίγο έξω από την περιοχή της Φέγενορντ, ο Βίρτζ άνοιξε λογαριασμό στη φετινή διοργάνωση και έκανε το 1-0.

Λίγα λεπτά μετά ο Ζερούκι πήγε να διορθώσει το λάθος του κάνοντας το 1-1, αλλά το VAR έδειξε ότι ήταν σε θέσει οφσάιντ και το γκολ ακυρώθηκε. Στο 30' η Λεβερκούζεν εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια των αντιπάλων στο «τρανζίσιον» και έκανε το 2-0 με τον Γκριμάλντο να σκοράρει και τον Φρίμπονγκ να μοιράζει ασίστ.

Αμέσως μετά και πάλι ο Ζερούκι βρέθηκε κοντά στο γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε έφυγε άουτ. Στο 36' ο Βιρτζ πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έκανε το 3-0 με την δεύτερη ασίστ του Ολλανδού Φριμπονγκ. Η ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο τελείωσε το αγώνα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο με το 4-0 να έρχεται από λάθος του Βελενρόιτερ και αυτογκόλ του Ταψόμπα στο 45'.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Γερμανική ομάδα έριξε τους ρυθμούς και η Φέγενορντ δεν κατάφερε να επιτεθεί με αξιώσεις μετά το συντριπτικό α' ημίχρονο. Συνολικό σκορ του αγώνα έμεινε το 4-0 και οι δύο ομάδες κοιτούν τους επόμενους αγώνες τους.

Στο άλλο ματς που παιζόταν την ίδια ώρα η Μπενφίκα επικράτησε του Ερυθρού Αστέρα με 2-1 και οι Πορτογάλοι πήραν τους 3 βαθμούς. Στο 9' ο Ακτούρκογλου άνοιξε το σκορ με φοβερό γύρισμα του Ντι Μαρία στην περιοχή, ενώ ο Μπα μοίρασε την ασίστ. Ο Ερυθρός έχασε τον Μίμοβιτς με τραυματισμό στο 25' και 4 λεπτά μετά ο Κοκτσού έκανε το 2-0.

Ο Τούρκος κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή, που εκτέλεσε ο ίδιος με φοβερό σουτ, το οποίο και κατέληξε στην εστία, αφήνοντας άγαλμα τον αντίπαλο τερματοφύλακα. Πριν τελειώσει το ημίχρονο η Μπενφίκα είδε τον Μπα να αποχωρεί τραυματίας από τον αγωνιστικό χώρο.

Λίγο πριν λήξει ο αγώνας οι Σέρβοι μείωσαν στο σκορ κάνοντας το 2-1, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν άλλο τέρμα, με αποτέλεσμα να χάσουν και να μένουν στο πάτο του βαθμολογικού πίνακα. Οι Πορτογάλοι φυγαν από το Ράικο Μίτιτς με τους 3 βαθμούς και μία σημαντική νίκη.