20 Sep
20Sep

Η πρεμιέρα των ομίλων του Uefa Champions League άφησε πολλές συγκινήσεις και όμορφα παιχνίδια για τους ποδοσφαιρόφιλους.

Λάτσιο - Ατλέτικο Μαδρίτης: 1-1

Σε ένα μάτς που συνέβη η στιγμή της αγωνιστικής, Λάτσιο και Ατλέτικο Μαδρίτης ήρθαν ισόπαλες 1-1. Το παιχνίδι ήταν αρκετά ανοικτό με φάσεις και από τις δύο πλευρές. Η ομάδα του Τσόλο Σιμεόνε ήταν αυτή που άνοιξε το σκόρ στο 29ο λεπτό με σούτ του νεαρού Φαμπιάν που σκόραρε στο ντεμπούτο του στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Οι Ροχιμπλάνκος πίεζαν για να διευρύνουν το προβάδισμα τους όμως το σούτ του Μοράτα κατέληξε στο δοκάρι. Η Λάτσιο προς το τέλος του αγώνα πίεζε για την ισοφάριση και την βρήκε στις καθυστερήσεις με γκόλ του τερματοφύλακα της Προβεντέλ με απίθανη κεφαλιά που λύτρωσε την ομάδα του και έκανε τους φιλάθλους της Λάτσιο να παραλληρούν.

Μάντσεστερ Σίτυ - Ερυθρός Αστέρας: 3-1

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης Μάντσεστερ Σίτυ υποδέχτηκε τον Ερυθρό Αστέρα στο «Έτιχαντ». Όλοι περίμεναν ότι θα έχει μία εύκολη βραδιά. Και πράγματι από την αρχή του αγώνα είχε την υπεροχή, δημιουργώντας πολλές καλές ευκαιρίες. Όμως το δοκάρι και ο τερματοφύλακας του Ερυθρού Αστέρα Γκλάζερ έλεγαν όχι στους παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα. Μάλιστα ήταν τόσο άτυχοι που στην μοναδική ευκαιρία της σέρβικης ομάδας δέχτηκαν γκόλ με τον Μποκαρί να χρίζεται σκόρερ. Ψυχρολουσία για τους «Πολίτες» που μπήκαν στο δεύτερο ημίχρονο με το μαχαίρι στα δόντια. Ο τρομερά φορμαρισμένος Άλβαρεζ με δύο γκολ έκανε την ανατροπή ενώ ο MVP του περσινού τελικού του Champions League, o Ρόδρι υπέγραψε με ένα πολύ όμορφο γκόλ τη νίκη της ομάδας του.

Μπαρτσελόνα - Αντβέρπ: 5-0

Στην επιστροφή της στο Τσάμπιονς Λίγκ μετά από 66 χρόνια η Αντβέρπ φιλοξενήθηκε από την Μπαρτσελόνα στο Ολυμπιακό στάδιο της Βαρκελώνης και δεν έλαβε το καλύτερο καλωσόρισμα. Το βράδυ ήταν εφιαλτικό για τους Βέλγους που έβλεπαν μια Μπαρτσελόνα από τα παλιά να κάνει ότι θέλει στο γήπεδο. Ο φορμαρισμένος Ζοάο Φέλιξ ολκλήρωσε στο 11'με υπέροχο τρόπο μια φανταστική τίκι τάκα ανάπτυξη της Μπάρτσα κάνοντας το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα από σκόρερ έγινε δημιουργός και σέρβιρε με μια έξυπνη σέντρα το γκολ στον μετρ του είδους Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Το 3-0 έγινε με αυτογκόλ του Μπουτάιγ έπειτα από σέντρα του Ραφίνια ενώ το 4-0 έκανε ο Γκάβι με δυνατό αριστερό σούτ. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ζοάο Φέλιξ διαμορφώνοντας το τελικό 5-0 και ολοκληρώνοντας ένα ονειρικό βράδυ για τον ίδιο αφού στην πρώτη του συμμετοχή με την φανέλα της Μπαρτσελόνα στο Τσάμπιος Λίγκ πέτυχε δύο γκολ και μοίρασε μία ασίστ.

Παρι Σεν Ζερμέν - Ντόρτμουντ 2-0

Οι Παριζιάνοι με ανανεωμένη σύνθεση και τον Λούις Ενρίκε στον πάγκο τους κέρδισαν εύκολα τους Γερμανούς της Μπορούσια Ντόρτμουντ που άφησαν κακές εντυπώσεις. Η Παρί είχε τις ευκαιρίες, είχε τον έλεγχο όμως δεν μπορούσε να ξεκλειδώσει το παιχνίδι. Το κατάφερε στο 47' με πέναλτι του Εμπαπέ. Δέκα λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το 2-0 που ήταν και το τελικό σκορ με γκολ του Χακίμι έπειτα από την πολύ όμορφη συνεργασία του με τον Βιτίνια.

Φέγενορντ - Σέλτικ: 2-0

Σε ένα παιχνίδι όπου η φιλοξενούμενη Σέλτικ είχε δύο αποβολές, η Φέγενορντ δεν δυσκολεύτηκε να επικρατήσει. Άνοιξε το σκόρ στο 45΄ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Στένγκς ενώ το αριθμητικό πλεονέκτημα που απέκτησε αργότερα έκανε το έργο της ακόμη πιο εύκολο με τον Τζαχαμπάνκς με δυνατό σούτ να διαμορφώνει το τελικό 2-0.

Σαχτάρ Ντόνετσκ - Πόρτο: 1-3

Σόου Γκαλένο για λογαριασμό της Πόρτο που με δύο γκόλ έδωσε το προβάδισμα και τη νίκη στην ομάδα του. Ένα γκόλ έβαλε και ο  Ταρέμι ενώ για τη Σαχτάρ το μοναδικό γκόλ το έβαλε ο Κέλσι.