Βαγγέλης Τερζής
28 Jul
28Jul

Η Εθνική έκανε τρομερή εμφάνιση και έφτασε τον Καναδά στα όρια του, λυγίζοντας στο τέλος με 79-86 πριν τα κρίσιμα παιχνίδια με Ισπανία και Αυστραλία.

Η πρεμιέρα της εθνικής μας ομάδας ήταν δύσκολη όπως ήταν αναμενόμενο, αλλά οι διεθνείς μας έδειξαν χαρακτήρα και κατέβαλαν σπουδαία προσπάθεια πριν τα κρίσιμα παιχνίδια με Ισπανία και Αυστραλία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε με ελληνική ψυχή από τη δεύτερη περίοδο και μετά, δείχνοντας στον Καναδά πως δεν θα περάσει εύκολα. Σε αντίθεση με την πρώτη περίοδο που ο Καναδάς μπήκε φουριόζος και πήρε μεγάλη διαφορά, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε τη δικιά της αντεπίθεση και έφτασε τη διαφορά στους δέκα πόντους στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος ο Γιάννης Αντετοκούνμπο το πήρε προσωπικά και άρχισε να απειλεί την άμυνα των Καναδών. Ο "Greek Freak" ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας με 34 πόντους και 5 ριμπάουντ. Σε πολύ καλό βράδυ ήταν και ο Κώστας Παπανικολάου που σκόραρε 17 πόντους στην αναμέτρηση.

Για τον Καναδά πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπάρετ με 23 πόντους και πλήγωσε αρκετά την ελληνική άμυνα από το πρώτο ημίχρονο. Ο Σάι Τζίλιους-Αλεξάντερ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 21 πόντους, 5 ριμπάουντ και 7 ασίστ όντας και ο MVP της αναμέτρησης. Ο σουπερστάρ της Οκλαχόμα μίλησε στα κρίσιμα σημεία του παιχνιδιού και την τέταρτη περίοδο.

Όπως δήλωσε και ο αρχηγός της εθνικής μας, Κώστας Παπανικολάου, όλοι κρατάνε την αντίδραση στο δεύτερο ημίχρονο και ετοιμάζονται για το κρίσιμο παιχνίδι ενάντια στην Ισπανία το μεσημέρι της Τρίτης (30/07, 12:00).

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/7 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 φάουλ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3 (1), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (11/16 δίποντα, 12/15 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ).

ΚΑΝΑΔΑΣ (Φερνάντεθ): Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ-Γουόκερ (0/4 τρίποντα), Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 21 (3/7 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 9/10 βολές, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Μάρεϊ 8 (2/6 σουτ), Πάουελ 6 (4 ριμπάουντ), Λάιλς, Μπάρετ 23 (7/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 6/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ολίνικ 4 (1/6 σουτ, 6 ριμπάουντ), Νέμχαρντ 2, Μπρουκς 14 (1/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 φάουλ), Μπιρτς.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86