Βαγγέλης Τερζής
21 Apr
21Apr

Η Athens Kallithea ξεπέρασε το εμπόδιο της Ηλιούπολης με τεσσάρα, σε συνδυασμό με την ήττα των Χανίων ανέβασε τη διαφορά στο +6 και είναι αγκαλιά με την άνοδο στη Stoiximan Super League.

Μόνη στην κορυφή και στο +6 βρίσκεται η Athens Kallithea μετά την μεγάλη νίκη της με 4-0 ενάντια στην Ηλιούπολη για την 5η αγωνιστική του Β΄ Ομίλου της Super League 2.

Σε συνδυασμό με την ήττα των Χανίων από τον Ιωνικό στην Κρήτη  με 1-0, η ομάδα της Καλλιθέας βρίσκεται στην κορυφή και έχει μαξιλαράκι ασφαλείας και πατάει με το ένα πόδι στην Stoiximan Super League.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιάννης Λουκίνας πέτυχε δυο τέρματα για την Athens Kallithea. Αρχικά στο 20ο λεπτό και αφού ξέφυγε όμορφα από την αντίπαλη άμυνα, έγραψε το 1-0 με ωραίο πλασέ. Μετά από το πρώτο γκολ η Καλλιθέα ήταν κυρίαρχη και στο 45΄ ο Βασιλόγιαννης κέρδισε πέναλτι το οποίο και εκτέλεσε εύστοχα ο Γιάννης Λουκίνας κάνοντας το 2-0.

Η Ηλιούπολη λίγο πριν λήξει το ημίχρονο θέλησε να αντιδράσει με τον Παντελίδη να κάνει το σουτ, αλλά η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στα χέρια του Κότσαρη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι δημιούργησαν στο ευκαιρίες στο 50ο και 53ο λεπτό, χωρίς όμως να βρουν το γκολ και να δείξουν αντίδραση. Στο 57΄ ο Ντεμέτριους έκανε το 3-0 μετά την ωραία πάσα του Κυνηγόπουλου, κλειδώνοντας ουσιαστικά τη νίκη της Athens Kallithea.

Μετά το τρίτο τέρμα των γηπεδούχων ο ρυθμός του παιχνιδιού, έπεσε και δεν υπήρχαν ιδιαίτερες φάσεις στην αναμέτρηση. Η Καλλιθέα είχε τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού και στις καθυστερήσεις του δεύτερου ημιχρόνου ο Τόρες με προσωπική ενέργεια διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Athens Kallithea : Κότσαρης, Μεχίας (69′ Μαρότα), Τσιβελεκίδης, Καινούργιος (61′ Γεβρέμοβιτς), Ουές, Μουστακόπουλος, Ματίγια (61′ Σίλβα), Ντεμέτριους (61′ Τσιντώνης), Βασιλόγιαννης, Κυνηγόπουλος, Λουκίνας (68′ Τόρες)

Ηλιούπολη : Πολίτης, Τοπάλ, Βενάρδος, Μπουσάι, Ασίγκμπα, Ανδρέου (46′ Φουρλάνος), Γκοτσούλιας, Βασιλούδης (67′ Φρίμπονγκ), Παντελίδης, Τσαφταρίδης (67′ Κρέτση), Γιάννου