01 Sep
01Sep

Η Athens Kallithea έπαιξε εξαιρετικό παιχνίδι, αλλά ο Τετέ έδωσε απάντηση στις καθυστερήσεις και «έσωσε» τον Παναθηναϊκό.

Το ματς:

Πολύ δυναμικό πρώτο πεντάλεπτο στη Λεωφόρο με τον Παναθηναϊκό να δημιουργεί την πρώτη φάση στο ματς στο 4', με τον Φώτη Ιωαννίδη να πλασάρει τον Μπαραγκάν, αλλά ο τερματοφύλακας να έχει απάντηση και να διώχνει σε κόρνερ. Στο 8' ο Ντεμέτριους κατάφερε από δύσκολη γωνία να απαντήσει στην επίθεση του Παναθηναϊκού και το έκανε με εξαιρετικό τρόπο, αλλά ο Ντραγκόφσκι του έβαλε «στοπ».

Η Καλλιθέα ανέβαζε ρυθμό και κατάφερνε να κερδίζει όλες τις μονομαχίες απέναντι στον Παναθηναϊκό, ενώ σκόραρε μάλιστα αλλά ακυρώθηκε, λόγω του φάουλ πάνω στον Ντραγκόφσκι, ωστόσο μετά από λίγο με τον Μουτίνιο και τον Μότοτς παραλίγο να σκοράρει ξανά. Το παιχνίδι διατηρούσε πολύ καλό ρυθμό με τις δύο ομάδες να βγάζουν ενέργεια και να μην αφήνουν καμία μπαλιά να πάει χαμένη. Η Athens Kallithea στο 28' με τον Μουτίνιο κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Αυτό ήρθε από την εξαιρετική ενέργεια του Ντεμέτριους που μπήκε στην περιοχή σούταρε και πήρε το ριμπάουντ ο Μουτίνιο και την έστειλε στα δίχτυα. Ένα λεπτό αργότερα με τον Τετέ απείλησε αλλά βγήκε και κάλυψε ο Μπαραγκάν. Ωστόσο λίγα λεπτά αργότερα ο Τζούρισιτς έφερε το ματς στα ίσια, ύστερα από κόρνερ. Στο 35' Σπουδαία διπλή ευκαιρία για τους γηπεδούχους, αρχικά με τη κεφαλιά του Ντεμέτριους και τη εκπληκτική επέμβαση του Ντραγκόφσκι ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο ίδιος παίκτης σουτάρει η μπάλα κοντράρει και περνάει κόρνερ, ενώ ένα λεπτό μετά είχε και δοκάρι με τον Ντιμπά.

Στο 38' ανέβηκε ξανά πολύ επικίνδυνα η Καλλιθέα, όμως κατάφερε ο Γεντβάι ( ο οποίος δέχθηκε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία) να κόψει την συγκεκριμένη επιθετική ενέργεια. Στη συνέχεια ο Τετέ προσπάθησε πλασάροντας να στείλει την μπάλα στα δίχτυα αλλά τον σταμάτησε ξανά ο Μπαραγκάν. Ο Τσέριν στο 45+1' σουτάρει συρτά αλλά ο Μπαραγκάν πέφτει και μπλοκάρει. Το πρώτο μέρος έληξε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες, ένα ημίχρονο γεμάτο φάσεις με τους γηπεδούχους να δείχνουν πολύ καλά στοιχεία.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά ανεβασμένο ρυθμό. Στο 51' ο Μότιτς μετά από κόρνερ βρήκε την μπάλα μέσα στην περιοχή, αλλά σταθερά μπλόκαρε ο Ντραγκόφσκι. Μετά από λίγο ο Παναθηναϊκός έδωσε απάντηση με τον Τσέριν να παίρνει μία κεφαλιά αλλά να στέλνει την μπάλα άουτ. Η Καλλιθέα στη συνέχεια με τον κατέβηκε ξανά στην περιοχή των «πρασίνων», με τον Αράο όμως να διώχνει σε κόρνερ.

Ο Παναθηναϊκός ξανά στη συνέχεια προσπάθησε να απειλήσει, αλλά έγινε «καραμπόλα» με τον Τετέ και τον Μαντσίνι και από λάθος συνεννόηση των δύο «πρασίνων», έστειλαν την μπάλα άουτ Στη συνέχεια ο Παναθηναϊκός πραγματοποίησε δύο αλλαγές βάζοντας μέσα τον Πελίστρι και τον Μαξ, αντί του Μλαντένοβιτς και του Μαντσίνι. Στο 62' καλή στιγμή για τους γηπεδούχους, με τον Ουλντρίκις να σουτάρει από θέση έξω δεξιά και τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Μετά από λίγο ξανά ευκαιρία για το 2-1, με τον Χάνουσεκ να κάνει ένα δυνατό σουτ μέσα από τη περιοχή και αριστερά, αλλά τον Ντραγκόφσκι να αποκρούει σε κόρνερ. Φάση για τον Παναθηναϊκό μετά από ώρα, με το σουτ του Μαξ λίγο μέσα από τη περιοχή και αριστερά να καταλήγει στην αγκαλιά του Μπερναμπέ. Το παιχνίδι είχε απίστευτες «ταχύτητες», με πολλά δυνατά μαρκαρίσματα και μες τις δύο ομάδες να παίζουν, απίστευτο ποδόσφαιρο. Στο 71' ο Βαλμπουενά πέρασε τον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Ντεμέτριους και Τσιβελεκίδης αντί του Πασαλίδη. Μετά από λίγο ο Μπακασέτας με την είσοδο του στον αγωνιστικό χώρο έκανε ένα συρτό σουτ έξω από την περιοχή αλλά σταθερά μπλόκαρε ο Μπαραγκανά. Η Καλλιθέα μετά από λίγο βρήκε γκολ στο 82', με τον Ματιές Βαλμπουενά.

Λίγα δευτερόλεπτα μετά σκόραρε ο Βαγιαννίδης αλλά ήταν σε θέση οφσάιντ. Ο Σπόραρ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με τον Αλόνσο να αλλάζει το σύστημα του θέλοντας να πρεσάρει ψηλά και να πετύχει, άμεσα γκολ ισοφάρισης. Ο Παναθηναϊκός στο 90' προσπάθησε να ισοφαρίσει με κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε στις καθυστερήσεις, με τον Τετέ και το «τριφύλλι» πίεζε ψηλά με σκοπό να βρει και τρίτο γκολ. Η μπάλα πάνω κάτω στον αγωνιστικό χώρο η Καλλιθέα προσπαθούσε να βρει απάντηση, ενώ μάλιστα η Καλλιθέα έχασε τεράστια ευκαιρία με τετ α τετ, με το Ντραγκόφσκι να «φωνάζει» ξανά παρών. Το παιχνίδι έληξε 2-2, με την Athens Kallithea να παίζει ξανά ένα παλικαρίσιο παιχνίδι.