02Sep

Η Καλλιθέα έπαιξε παλικαρίσια αλλά το «τριφύλλι» έδωσε απάντηση στις καθυστερήσεις, με τον Τέτε.

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει τον βαθμό από την Καλλιθέα, η οποία έπαιξε τρομερό ποδόσφαιρο απέναντι στο «τριφύλλι».

Το ματς:

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με στόχο να πετύχει ένα γρήγορο γκολ και είχε την πρώτη του ευκαιρία στο 5’, όταν η κεφαλιά του αμαρκάριστου Σένκεφελντ πέρασε άουτ. Ωστόσο, στη συνέχεια παρουσίασε το γνωστό του πρόβλημα με τα κακά ξεκινήματα στους αγώνες του. Η Athens Kallithea εκμεταλλεύτηκε την αργή του εκκίνηση, έκλεισε τους χώρους, κυκλοφόρησε γρήγορα τη μπάλα και δημιούργησε τρεις σημαντικές ευκαιρίες. Στο 8’, ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε δύσκολα το διαγώνιο σουτ του Ντεμέτριους από τα αριστερά. Τρία λεπτά αργότερα, ο Πασαλίδης σκόραρε, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω του VAR. Στο 13’, η κεφαλιά του Ουλντρίκις πέρασε ελάχιστα άουτ. Η πίεση της Athens Kallithea συνεχίστηκε και το αναμενόμενο 1-0 ήρθε λίγο πριν το ημίωρο, με τον αμαρκάριστο Μουτίνιο να σκοράρει από κοντά μετά από ατομική προσπάθεια του Ντεμέτριους από αριστερά.

Οι «πράσινοι» αντέδρασαν άμεσα και κατάφεραν να πιέσουν, απειλώντας πρώτα με τον Τετέ στο 30’. Μόλις δύο λεπτά αργότερα, ισοφάρισαν, όταν ο Τζούριτσιτς σκόραρε με κεφαλιά, μετά από πάσα με το κεφάλι του Γεντβάι, διαμορφώνοντας το 1-1. Ωστόσο, οι «πράσινοι» δεν φάνηκε να μαθαίνουν από τα λάθη τους, όπως αποδείχτηκε, καθώς δέχτηκαν νέα «πολιορκία» στα καρέ τους μέσα σε λίγα λεπτά. Ο Ντεμέτριους έχασε διπλή ευκαιρία για το 2-1 απέναντι στον Ντραγκόφσκι στο 35’, ενώ στη συνέχεια ο Ντιμπά είδε το σουτ του να καταλήγει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού.

Ο Παναθηναϊκός είχε και αυτός τη δική του στιγμή, με τον Μπερναμπέ να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Τετέ, μετά από ωραίο συνδυασμό με τους Ιωαννίδη και Τζούριτσιτς. Η τελευταία μεγάλη ευκαιρία ανήκε στους γηπεδούχους, στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά ο Ισιμάτ Μιρέν, αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι, δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή.

Παρά τις προσπάθειές τους, δεν κατάφεραν να μάθουν από τα προηγούμενα λάθη τους, με αποτέλεσμα να υποστούν νέα «πολιορκία» στην περιοχή τους μέσα σε λίγα λεπτά. Στο 35’, ο Ντεμέτριους είχε διπλή ευκαιρία να κάνει το 2-1 απέναντι στον Ντραγκόφσκι, ενώ αμέσως μετά, ο Ντιμπά είδε το σουτ του να σταματάει στο αριστερό δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού. Οι «πράσινοι» απάντησαν με τη δική τους ευκαιρία, με τον Μπερναμπέ να αποκρούει δύσκολα το σουτ του Τετέ, μετά από συνεργασία με τον Ιωαννίδη και τον Τζούριτσιτς.

Τελικά, η τελευταία ευκαιρία του αγώνα ανήκε στους γηπεδούχους, όταν στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Ισιμάτ Μιρέν, αν και αφύλακτος στο δεύτερο δοκάρι, δεν κατάφερε να σκοράρει με προβολή.