Παναγιώτης Σανιδόπουλος
14 Sep
14Sep

Οι Περιστεριώτες το ήθελαν πολύ και τα κατάφεραν, καθώς με εξαιρετική απόδοση στο πρώτο ημίχρονο και τον Καρλίτος σε μεγάλη φόρμα, πέτυχαν την πρώτη τους νίκη για τη φετινή σεζόν.

Η ομάδα του Γκαρσία πήρε την πρώτη τους νίκη στη φετινή Superleague, μπροστά στον κόσμο τους, που έδωσε δυναμικό "παρών". Από την άλλη, ο Αστέρας Τρίπολης έκανε πολλά προβλήματα στο πρώτο ημίχρονο, τα οποία δεν του επέτρεψαν να ελπίζει σε κάτι περισσότερο. Ο Αστέρας Τρίπολης δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες, αλλά ο Ατρόμητος ήταν ο μεγάλος νικητής της αναμέτρησης.

Ορεξάτος ο Ατρόμητος, σκόραρε με το «καλημέρα» στην Τρίπολη

Ο αγώνας στην Τρίπολη άρχισε με δυναμικό ρυθμό, καθώς μόλις λίγα λεπτά μετά την έναρξη, ο Ατρόμητος σκόραρε αναπάντεχα. Συγκεκριμένα, στο 6ο λεπτό, από μια στημένη φάση που εκτέλεσε ο Καρλίτος, ο Μάνσουρ έγινε αποδέκτης της μπάλας και με καρφωτή κεφαλιά την έστειλε στα δίχτυα του Παπαδόπουλου, κάνοντας το 0-1.

Τρομερή γκάφα Παπαδόπουλου, εκτέλεση Καρλίτος

Το ματς συνεχίστηκε με τους γηπεδούχους να ανεβαίνουν στο γήπεδο και να προσπαθούν να απαντήσουν με γκολ ισοφάρισης, αλλά... Έπειτα από εκπληκτική προσπάθεια του Αθανασίου να κρατήσει την μπάλα στο τερέν, η μπάλα έφτασε στον Παπαδόπουλο, ο οποίος έκανε τραγικό κοντρόλ, με τον Καρλίτος να κλέβει την μπάλα και να την στέλνει ανενόχλητος την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 0-2.

Ο Αστέρας Aktor δεν μπορούσε να δημιουργήσει ευκαιρίες για γκολ, αλλά η πίεση στα καρέ του Ατρόμητου του απέφερε πέναλτι. Συγκεκριμένα έπειτα από μια τρίπλα του Παλάσιος, όπου ο Κίνι ανέτρεψε τον παίκτη του Αστέρα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαρτόλο, ο οποίος ευστόχησε στο 42' και μείωσε το σκορ της αναμέτρησης.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε λοιπόν τον Ατρόμητο αποφασισμένο για την πρώτη του νίκη, αλλά και απρόσεκτο, καθώς, ενώ είχε την ασφάλεια των δύο τερμάτων, ο Αστέρας κατάφερε να πετύχει ένα γκολ που θα αποδεικνυόταν σημαντικό για την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Δεύτερο μέρος

Ο Αστέρας βγήκε στο χορτάρι αποφασισμένος να ισοφαρίσει, καθώς στα πρώτα 5 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου δημιούργησε δύο μεγάλες ευκαιρίες. Πρώτα με τον Παλάσιος στο 47', με σουτ από τα δεξιά, ενώ λίγο αργότερα, πάλι από την ίδια πλευρά, ο Άλβαρες έχασε μοναδική ευκαιρία για γκολ. Αξίζει να σημειωθεί ότι και στις δύο φάσεις ο Χουτεσιώτης πραγματοποίησε σωτήριες επεμβάσεις.

Η ομάδα του Περιστερίου ισορρόπησε την επιθετικότητα του Αστέρα Τρίπολης, καθώς μετά από μια σέντρα, ο Καρλίτος, αφού έκανε κοντρόλ, έστειλε την μπάλα ξυστά από το τέρμα του Παπαδόπουλου. Ωστόσο, ο αγώνας μετά τη φάση του Ισπανού ήταν αρκετά υποτονικός, χωρίς μεγάλες ευκαιρίες που θα μπορούσαν να αλλάξουν το σκορ. Ενώ το πρώτο ημίχρονο ήταν πλούσιο σε φάσεις, στο δεύτερο είδαμε ένα νευρικό και κλειστό παιχνίδι.

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Asteras AKTOR (Στάικος Βεργέτης): Παπαδόπουλος, Γκαρθία (78’ Ζουγλής), Τριανταφυλλόπουλος, Ντελί, Άλβαρεζ, Αλάγκμπε (46’ Τζανδάρης), Μουνιόθ, Κρέσπι, Μπαρτόλο (72’ Τζίμας), Παλάσιος, Άνταμ (59’ Καλτσάς)

Ατρόμητος (Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης, Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου, Έντερ (82’ Καλοσκάμης), Ουεντραόγκο, Μπάκου (82’ Βρακάς), Μίχορλ (58’ Τσιγγάρας), Ουάρντα, Καρλίτος (69’ Φαν Βέερτ).