Παναγιώτης Σανιδόπουλος
01 Sep
01Sep

Σπουδαίο διπλό για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος ρίσκαρε αλλά απέδρασε με τη νίκη από το Περιστέρι, κάνοντας το 3/3 στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Άνευρος στο πρώτο μέρος, αλλά αποτελεσματικός ο ΠΑΟΚ, άτυχος ο Ατρόμητος

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Ατρόμητο να μπαίνει δυναμικά στο χορτάρι και να απειλεί τον ΠΑΟΚ. Με έντονη πίεση στον χώρο του κέντρου, οι γηπεδούχοι βρήκαν την πρώτη καλή τους ευκαιρία στο ματς στο 5ο λεπτό. Ένα λάθος γύρισμα του Γιόνι Ότο προς τον Κοτάρσκι έδωσε την ευκαιρία στον Μίχορλ, ο οποίος όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Ο Ατρόμητος συνέχισε με την ίδια δυναμική και στο 8ο λεπτό ο Ουάρντα δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, αλλά ο Κοτάρσκι απέκρουσε την μπάλα στέλνοντάς την σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά οι τόνοι έπεσαν στο Περιστέρι, καθώς ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε το παιχνίδι, προσπαθώντας με τη σειρά του να αντιδράσει στην πίεση που δέχτηκε στα πρώτα 10 λεπτά. Οι παίκτες του Λουτσέσκου έφτασαν κοντά στα καρέ του Ατρόμητου, αλλά μάταια, καθώς οι αμυντικοί του Ατρόμητου ήταν πάντα πρώτοι στις προσπάθειες των αντιπάλων τους, εμποδίζοντας τα σουτ.

Οι ομάδες ήταν έτοιμες να πάνε στα αποδυτήρια με σκορ 0-0, αλλά ο ΠΑΟΚ, με πρέσινγκ στο μισό γήπεδο, κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Πιο αναλυτικά, μετά από κλέψιμο του Κωνσταντέλια και ατομική ενέργεια του Σορετίρε, ο Ζίβκοβιτς βρέθηκε μόνος στο ύψος του πέναλτι και παραβίασε τα γκολ ποστ του Ατρόμητου, κάνοντας το 0-1. Αμέσως μετά, ο διαιτητής Ζαμπάλας σφύριξε τη λήξη του πρώτου μέρους.

Σκληρός για να πεθάνει ο ΠΑΟΚ, νίκη μέσα στο Περιστέρι

Το δεύτερο μέρος άρχισε με τις δύο ομάδες να αργούν να αποκτήσουν ουσία στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα τα πρώτα 20 λεπτά να είναι φτωχά σε θέαμα. Ο ΠΑΟΚ, προσπαθώντας να διατηρήσει τον έλεγχο στο χώρο του κέντρου, έπαιζε συντηρητικά, προσπαθώντας να πλησιάσει τα καρέ του Ατρόμητου. Τελικά, κατάφερε να σκοράρει, αλλά το γκολ ακυρώθηκε λόγω επιθετικού φάουλ στην αρχή της φάσης.

Από την άλλη πλευρά, ο Ατρόμητος δεν κατάφερε να βρει τις λύσεις που χρειαζόταν, καθώς δυσκολευόταν να δημιουργήσει ευκαιρίες για την ισοφάριση. Αυτό ήταν αναμενόμενο, καθώς αντιμετώπιζε μια ομάδα που δεν κατέκτησε τυχαία το πρωτάθλημα την προηγούμενη χρονιά.

Καθώς το ματς πλησίαζε προς το τέλος του, ο Ουάρντα έκανε μια σέντρα, η οποία βρήκε στο χέρι του Γιόνι Ότο. Ο Ουάρντα ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ΠΑΟΚ. Έτσι, η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία ισοφάρισε στο 85ο λεπτό (1-1).

Το ματς ήταν πραγματικά ακατάλληλο για καρδιακούς, καθώς στο 90ο λεπτό, έπειτα από στατική σέντρα, ο Καμαρά πήδηξε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα συστημένη στο τέρμα του Ατρόμητου (1-2).

Κάπως έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό το μεγάλης σημασίας διπλό μέσα στο Περιστέρι ενώ ο Ατρόμητος κρατάει θετικά δείγματα από την σημερινή αγωνιστική  προσπάθεια.

Οι αρχικές ενδεκάδες των δύο ομάδων :

Ατρόμητος: Κοσέλεφ, Μουντές, Τσακμάκης, Μπρόρσον, Αθανασίου, Ουεντραόγκο, Γκονθάλεθ, Μπάκου, Μίχορλ, Ουάρντα, Καρλίτος

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι – Ότο, Κετζιόρα, Μιχαηλίδης, Μπάμπα – Οζντόεφ, Σβαμπ – Ζίβκοβιτς, Κωνσταντέλιας, Σορετίρε – Τσάλοφ.