Παναγιώτης Σανιδόπουλος
08 Aug
08Aug

Σε ένα ματς που μόνο ως φιλικό δεν έμοιαζε, καθώς υπήρχε μεγάλη ένταση και ανταγωνιστικότητα, οι Κρητικοί, με καλή εμφάνιση, έφυγαν με το διπλό από το Περιστέρι.

Πρώτο ημίχρονο

Ο αγώνας άρχισε με τους Κρητικούς να είναι απειλητικοί, καθώς στο 4' βρήκαν την πρώτη ευκαιρία για γκολ με τον Γκαγιέγκο να 'δοκιμάζει το πόδι' του, αλλά να μην βρίσκει στόχο. Τα επόμενα λεπτά κύλησαν με τον ΟΦΗ να έχει διάθεση για γκολ, και μάλιστα έφτασε κοντά στο 13', όταν ο Χιμένεθ έχασε πλασέ μέσα από την περιοχή.

Οι γηπεδούχοι απάντησαν στις απειλές των Κρητικών με μια στατική φάση. Ο Κίνι, με ωραία τρίπλα, κέρδισε φάουλ έξω από την περιοχή. Το φάουλ εκτέλεσε ο Καρλίτος στο 18', αλλά η μπάλα 'έγλειψε' το οριζόντιο δοκάρι του Χριστογεώργου. Ο Ατρόμητος έβγαλε πείσμα στο γήπεδο και στο 27', έφτασε στη μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου ημιχρόνου, καθώς ο Ουάρντα απείλησε με την επαφή της κεφαλιάς μέσα από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

Να σημειωθεί πως το πρώτο μέρος ήταν αρκετά νευρικό, με τους παίκτες και των δύο ομάδων να κάνουν σκληρά φάουλ, με αποτέλεσμα τα ''αίματα να αναβούν'' κατά τη διάρκεια του παιχνιδιού.

Δεύτερο μέρος

Με πατημένο το γκάζι ξεκίνησαν οι Κρητικοί και στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Χιμένεθ να χάνει τετ α τετ, το οποίο ''καθάρισε'' ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου. Οι Περιστεριώτες προσπάθησαν να ισορροπήσουν το παιχνίδι, και με την άνοδο της κατοχής κατάφεραν να φτάσουν κοντά στο γκολ. Με μια ωραία συνεργασία, η μπάλα έφτασε στα πόδια του Φαν Βέερτ, ο οποίος όμως αστόχησε όταν βρέθηκε σε θέση βολής.

Ο ΟΦΗ ανέβασε τον ρυθμό και με συνεχή πίεση στα καρέ του Ατρόμητου κέρδισε πέναλτι μετά από το χέρι του Τσακμάκη. Ο Νέιρα δεν αστόχησε από τα 11 βήματα και άνοιξε το σκορ στο 64' (0-1). Στη συνέχεια ο ρυθμός στο ματς έπεσε καθώς οι ομάδες φρέσκαραν τις ενδεκάδες τους με νέα πρόσωπα.

Ο Ατρόμητος έψαχνε τη φάση για την ισοφάριση και την βρήκε. Μετά από το πέρασμα του Καρλίτος, ο Ουάρντα πήδηξε πιο ψηλά από όλους και με καρφωτή κεφαλιά άγγιξε το γκολ. Εκεί, όμως, ήταν ο Μπάουμαν, ο οποίος έκανε την επέμβαση του αγώνα και κράτησε ανέπαφη την εστία του.

Το παιχνίδι έληξε 0-1 υπέρ του ΟΦΗ.

Οι αρχικές συνθέσεις των δύο ομάδων: Ατρόμητος

(Πάμπλο Γκαρσία): Χουτεσιώτης - Κίνι, Μπρόρσον, Μανσούρ, Αθανασίου - Ουεντραόγκο, Έντερ - Μπάκου, Καρλίτος, Ουάρντα - Φαν Βέερτ.

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος - Μαρινάκης, Λαμπρόπουλος, Χριστόπουλος, Αμπάντα - Καραχάλιος, Γκαγιέγκος - Νους, Αποστολάκης, Χιμένεθ - Ισέκα.