15 Oct
15Oct

Ο Ολυμπιακός δύο ημέρες μετά την πρώτη του ήττα στην Εuroleague βρήκε απέναντί του μία εξαιρετική ΑΕΚ και χρειάστηκε τρία καθοριστικά τρίποντα στο τέλος, για να κάνει το 2/2 στη Basket League.

Ο Ολυμπιακός τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Δικέφαλο, που παρουσίασε πολύ καλύτερο πρόσωπο από την πρεμιέρα του στη Basket League. Ένα παιχνίδι πραγματικό ντέρμπι, που κρίθηκε στα τελευταία δύο λεπτά χάρη σε τρία τρίποντα από τους Λαρεντζάκη, Γουόκαπ και Κάνααν.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παρκέ, αξιοποίησε τα λάθη των Πειραιωτών και με καλή αμυντική λειτουργία πήρε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (0-4). Ο Ολυμπιακός γρήγορα αντέδρασε και έτρεξε σερί 12-2, για να λάβει τα ηνία του ματς. Οι φιλοξενούμενοι ανταπέδωσαν τα λάθη και οι «ερυθρόλευκοι» με μπροστάρη τον Κάνααν, αλλά και τον Μιλουτίνοφ έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά με 16-12. Χαμηλό σκορ και ρυθμός στην πρώτη περίοδο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές, η ΑΕΚ ανταπεξήλθε όμως και έμεινε κοντά στο σκορ (26-24, 13'). Το παιχνίδι «χάλασε» ξανά, με τους «κιτρινόμαυρους» να εκμεταλλεύονται την κούραση του Ολυμπιακού και να κλείνουν το ημίχρονο πίσω με 36-33, παρόλο που βρέθηκαν ακόμα και με 7 και 8 πόντους μακριά. Εξαιρετικό ντεμπούτο για τον Καμπενγκέλε, που μαζί με τον Μακ Ρέι και τον Κουζμίνσκας βοήθησαν τον Δικέφαλο να ακολουθήσει τους γηπεδούχους.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε και πάλι καλύτερα τον αγώνα στο δεύτερο μέρος, φτάνοντας τρεις φορές στο -1, για να προσπεράσει τελικά με 47-46 στο 23'. Η 'Ενωση έτρεχε καλύτερα το γήπεδο με τον Κουζμίνσκας να συνεχίζει την τρομερή του εμφάνιση. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας πήρε τάιμ άουτ σε εκείνο το σημείο και ο Ολυμπιακός άλλαξε εικόνα, τρέχοντας ένα 8-0 και μπαίνοντας ξανά μπροστά με 54-47 (27'). Και πάλι, όμως, η ΑΕΚ άντεξε, μείωσε και διατήρησε το ντέρμπι. Για ακόμη ένα ματς καλή απόδοση από τον Πίτερς που βοήθησε τους Πειραιώτες να κλείσουν το δεκάλεπτο με 59-54.

Στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι και πήραν το μεγαλύτερο προβάδισμά τους στον αγώνα (65-54). Η ΑΕΚ δεν τα παράτησε και αντέδρασε για ακόμη μία φορά με δικό της σερί 11-0 και αρκετά λάθη από τον Ολυμπιακό (65-65). Μάλιστα, με τρίποντο του Κουζμίνσκας προσπέρασε με 68-67 τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη. Λαρεντζάκης, Γουόκαπ και Κάνααν, όμως, με τρία τρίποντα στο τέλος έκριναν το ντέρμπι και έδωσαν το ροζ φύλλο αγώνα στους Πειραιώτες.

Ακόμα μία αγχωτική νίκη για τον Ολυμπιακό που έκανε το 2/2 στη Basket League και πηγαίνει για μία αρκετά απαιτητική εβδομάδα στην Euroleague. Για την ΑΕΚ ήταν η δεύτερη ήττα σε ισάριθμα ματς, αλλά έδειξε σαφώς καλύτερη εικόνα από ότι στην πρεμιέρα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-12, 36-33, 59-54, 79-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (3/4 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Κάναν 8 (2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Φαλ 4, Παπανικολάου 11 (5/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Πίτερς 16 (5/9 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λούντζης 3 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Λαρεντζάκης 14 (2/4 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 4/7 βολές), Πάπας, Μπραζντέικις 2, Μιλουτίνοβ 9 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ)

ΑΕΚ (Πλάθα): Τίλμαν 10 (4/8 δίποντα), Χολ 3 (1), Νετζήπογλου 3 (1), ΜάκΛεμορ 5 (0/9 σουτ, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουζέλογλου 2, Φλιώνης 7 (1 τρίποντο, 9 ασίστ), Κουζμίνσκας 23 (3/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καμπενγκέλε 7 (2/6 δίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), ΜακΡέι 11 (4/5 δίποντα, 0/7 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ).

Επιμέλεια: Παναγιώτης Χονδρός