08 Oct
08Oct

Ο Ολυμπιακός δύο ημέρες μετά τον θρίαμβο στο ΟΑΚΑ τα βρήκε σκούρα απέναντι στον Άρη, αλλά με τον Κάνααν να κάνει τρομερά πράγματα πέρασε από τη Θεσσαλονίκη με 81-72 στην πρεμιέρα της Basket League.

Οι «ερυθρόλευκοι» με σοβαρό έλλειμα ενέργειας δυσκολεύτηκαν στο «Nick Galis Hall», αλλά ο Κάνααν με 25π. «τράβηξε» τους πρωταθλητές, που ξεκίνησαν με το δεξί στη Basket League.

O Ολυμπιακός μπήκε αρκετά συγκεντρωμένος στον αγώνα, με τους Πίτερς και Μιλουτίνοφ να συνεργάζονται καταπληκτικά και να δίνουν ένα μικρό προβάδισμα στους Πειραιώτες στο ξεκίνημα (5-10 στο 5').

Τα σουτ του Μπλούμπεργκς, όμως, κράτησαν τον Άρη κοντά στο σκορ και δεν άφησαν τους πρωταθλητές να ξεφύγουν. Ο Λετονός είχε 3/3 στο πρώτο δεκάλεπτο, ενώ έκλεισε το ημίχρονο με 4/4. Όμορφο μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, με τους «ερυθρόλευκους» να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 18-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς με τρομερή άμυνα και σκληρό παιχνίδι «έπνιξαν» τον Ολυμπιακό, έτρεξαν ένα 9-0 και προσπέρασαν με 29-27. Το σύνολο του Γιώργου Μπαρτζώκα έμεινε χωρίς πόντο για περίπου 4 λεπτά, έως ότου ο Κάνααν ξεκολλήσει την ομάδα του με 10 συνεχόμενους. Ο Αμερικανός πέτυχε τους 13 από τους συνολικά 17 πόντους των Πειραιωτών στη δεύτερη περίοδο. Σε ένα ματς με αρκετό ξύλο, οι «κιτρινόμαυροι» δεν σταμάτησαν το παιχνίδι τους και πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά με 41-40.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κάνααν ξεκίνησε ξανά ζεστός και με 5 πόντους έβαλε τον Ολυμπιακό ξανά μπροστά στο σκορ. Τη σκυτάλη πήραν στη συνέχεια οι Μιλουτίνοφ-Πίτερς και οι Πειραιώτες άρχισαν να χτίζουν διαφορές. Το ματς έμοιαζε αρκετά με το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Άρη να μην είναι το ίδιο σκληρός στην άμυνα και τους πρωταθλητές να κάνουν το 53-64 με το ρεσιτάλ του Κάνααν να συνεχίζεται. Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν απόλυτα κυρίαρχοι και πήραν το δεκάλεπτο με 13-24.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Άρης και πάλι με καταπληκτική άμυνα προσπάθησε να γυρίσει το ματς, αλλά ο Ολυμπιακός διαχειρίστηκε το προβάδισμά του με μεγάλη δυσκολία και πήρε τη νίκη. Οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν μέχρι και το -4 (69-73) με μπροστάρη τον Τολιόπουλο, αλλά οι Γουόκαπ και Λαρεντζάκης τελείωσαν το ματς υπέρ των Πειραιωτών.

*Ο Γουίλιαμς-Γκος έφυγε για τα αποδυτήρια 4 λεπτά περίπου πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου με ενοχλήσεις στον οπίσθιο μηριαίο.

*Ο Λουκ Σίκμα δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο με ενοχλήσεις στη γάμπα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-40, 54-64, 72-81

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Καρ 9 (4/12 σουτ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπλούμπεργκς 14 (4/6 τρίποντα), Μποχωρίδης 12 (3/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 3/3 βολές), Ντε Σόουζα 2, Γκάλινατ 6 (1/5 σουτ), Σλαφτσάκης 6, Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 16 (5/7 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Κατσίβελης, Χάρελ 5

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 10 (2/2 δίποντα, 6/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Κάναν 25 (1/1 δίποντα, 7/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ), Παπανικολάου 7 (2), Πίτερς 15 (4/7 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 14 (9 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 1, Λούντζης 1, Λαρεντζάκης 8 (2/2 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Σίκμα