Νικόλας Κατσάτσος
08 Apr
08Apr

Τα ξημερώματα της Κυριακής,πραγματοποιήθηκαν οι ημιτελικοί του Final Four του Αμερικανικού πανεπιστημιακού πρωταθλήματος καλαθοσφαίρισης(NCAA) στο State Farm Stadium της Arizona, παρακολουθήσαμε πολύ ενδιαφέρον αναμετρήσεις.

Η δράση ξεκίνησε με τον αγώνα ανάμεσα στο NC State και το Purdue με το πανεπιστήμιο της Βόρειας Καρολίνας να επιστρέφει στο final four μετά από 41 χρόνια και το δεύτερο και τελευταίο μέχρι σήμερα πρωτάθλημα της, ενώ το Purdue έπαιξε ξανά σε ημιτελικό έπειτα από το 1980.

Το Purdue ήταν από την αρχή του αγώνα μπροστά στο σκορ με αποτέλεσμα να έχει ένα προβάδισμα έξι πόντων(35-29) στο πρώτο ημίχρονο,ενώ στο δεύτερο το πανεπιστήμιο από την Indiana διεύρυνε την διαφορά μέχρι και 20 πόντους(63-43)εναντίον του NC State περίπου 2:30 λεπτά πριν το τέλος,όπου το παιχνίδι έληξε με νίκη του Purdue 63-50. Ο Zach Edey με double double 20 πόντους,12 ριμπάουντ και 4 ασίστ,βγήκε MVP και χάρισε στο Purdue την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του NCAA για πρώτη φορά από το 1969 και τον χαμένο τελικό με 92-72 από το πανεπιστήμιο του Los Angeles.

Το Final Four, συνεχίστηκε με το παιχνίδι της πρωτάθλητριας ομάδας του UConn εναντίον της Alabama,στην παρθενική της συμμετοχή σε ημιτελικό.

Οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, τόσο πολύ ώστε να έχουμε συνεχόμενες αλλαγές στο προβάδισμα στα πρώτα πέντε λεπτά του πρώτου με το πανεπιστήμιο του Connecticut να πηγαίνει στα αποδυτήρια με τέσσερις πόντους διαφορά(44-40) και στο δεύτερο μισό η Alabama το πάλεψε,πέρασε μπροστά στο σκορ 56-55, όμως έμεινε από δυνάμεις και έχασε με 86-72 από το UConn που πήρε το εισιτήριο για τον έκτο τελικό της ιστορίας του. Το double double του Grant Nelson με 19 πόντους και 15 ριμπάουντ και οι 24 πόντοι του Mark Sears, δεν ήταν αρκετά για να δώσουν στο πανεπιστήμιο της Alabama την πρώτη συμμετοχή στην ιστορία της σε τελικό NCAA.

Το πανεπιστήμιο του Connecticut θέλει να διατηρήσει τα σκήπτρα για δεύτερη συνεχόμενη φορά,ενώ το Purdue θέλει να πάρει το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία του και τώρα έχει την ευκαιρία μετά από 55 χρόνια. Πολλοί μπασκετόφιλοι έχουν ένα ερώτημα: Ποιος θα το σηκώσει;

Το ερώτημα αυτό θα απαντηθεί την Τρίτη στις 4:20 π.μ ώρα Ελλάδος και τα κανάλια Novasports θα μεταδώσουν ζωντανά και αποκλειστικά αυτόν τον σπουδαίο τελικό.