Κωνσταντίνος Γαϊτάνης
25 May
25May

Οι Ντάλας Μάβερικς ανέτρεψαν διαφορά 20 πόντων τα ξημερώματα και απέδρασαν και πάλι από την αφιλόξενη Μινεσότα και έχουν το απόλυτο πλεονέκτημα με την σειρά να πηγαίνει στο Τέξας. Triple double και ιστορικό ρεκόρ ο Λούκα Ντόνσιτς.

Οι Ντάλας Μάβερικς φέτος δεν αστειεύονται. Με τρελό step back σουτ του Λούκα Ντόνσιτς απέναντι στον γιγαντιαίο Γκομπέρ, έκαναν το δεύτερο συνεχόμενο break και είναι το απόλυτο φαβορί για μία θέση στους Τελικούς του NBA.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ με την ομάδα της Μινεσότα να ξεκινάει καλύτερα το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Άντονι Έντουαρτς (10 πόντοι, 3 ριμπάουντ) έκλεισε την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ με 32-26.

Στη δεύτερη περίοδο οι Τίμπεργουλβς πάτησαν γκάζι με τους Κάρλ Άντονι Τάουνς και Μάικ Κόνλει να ζεσταίνονται και τον Ναζ Ριντ να χτυπάει από την περιφέρεια, κατόρθωσαν να ανεβάσουν αρχικά τη διαφορά πάνω από τους δέκα (37-26) φτάνοντας μέχρι και τους 18 πόντους με τρίποντο του Έντουαρτς (55-37) 6:19 πριν από τη λήξη του ημιχρόνου, με τον Λούκα Ντόνσιτς να ολοκληρώνει το ημίχρονο με 16 πόντους, 5 ασίστ και 6 ριμπάουντ και να είναι ο μόνος που ξεχωρίζει από τους Μάβερικς σε ένα μέτριο πρώτο ημίχρνο.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τίμπεργουλβς κατάφεραν να κρατήσουν διψήφια διαφορά στο σκορ με πρωταγωνιστές τους Έντουαρτς, Κόνλει Ριντ και Τάουνς. Την ίδια στιγμή ο Σλοβένος σταρ των Μάβερικς πάλευε μόνος του, φτάνοντας τους 27 πόντους και 8 ασίστ. Προς τα μέσα της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχοι άρχισαν να χάνουν την επαφή τους με το σκοράρισμα, με τους Τεξανούς να ρίχνουν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή και να φτάνουν μέχρι και το καλάθι (75-73), μετά από τρίποντο του Χάρντι στα 2:26 πριν τη λήξη της περιόδου με τους Τίμπεργουλβς να τρέχουν ένα μικρό σερί 11-6 και να κλείνουν την περίοδο προηγούμενοι με 86-79.

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο ήρθαν τα πάνω κάτω με τον Κάιρι Ίρβινγκ να δηλώνει το παρόν και με δύο συνεχόμενα τρίποντα να βάζει τους Μάβερικς μπροστά με 86-87 στο σκορ για πρώτη φορά μετά το 4-7 της πρώτης περιόδου. Με τους ρόλους πλέον να έχουν αντιστραφεί και τον Ναζ Ρίντ να είναι ο μοναδικός παίκτης των γηπεδούχων με επαφή με το καλάθι το παιχνίδι εξελίχθηκε σε ντέρμπι. Γκάφορντ και Ίρβινγκ συνέχιζαν να επιτίθενται στο καλάθι των γηπεδούχων με τον Ντόνσιτς να ξεκουράζεται και να περνάει αλλαγή στο παιχνίδι στα 3:07 πριν από τη λήξη και με το σκορ 102-101. Τα τελευταία τρια λεπτά είχαν χαρακτήρα θρίλερ με τις δύο ομάδες να ανταλάσσουν καλάθια και τους γηπεδούχους να φτάνουν σε ένα προβάδισμα πέντε πόντων 1:29 πριν τη λήξη. Με τρίποντο του Ίρβινγκ οι Μάβερικς μείωσαν στο καλάθι και τελικά πανηγύρισαν τη νίκη με ένα τρελό step back τρίποντο του Ντόνσιτς τρια δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Το σουτ του Έντουαρτς στο τέλος δεν βρήκε στόχο και έτσι οι Μάβερικς επιστρέφουν στο Τέξας ως απόλυτο φαβορί για την πρώτη τους παρουσία σε τελικούς μετά το 2011.

Ο Λούκα Ντόνσιτς τελείωσε το παιχνίδι με triple double και έγραψε ιστορία, καθώς έγινε μόλις ο τέταρτος παίκτης που κατάφερε να σημειώσει 4 triple double σε 5 αγώνες μετά τον Νίκολα Γιόκιτς, τον Μάτζικ Τζόνσον και τον Γουίλτ Τσάμπερλειν.

Game 3 τα ξημερώματα της Δευτέρας στο Ντάλας.

Τα δωδεκάλεπτα: 32-26, 60-48, 86-79, 108-109

Λ. Ντόνσιτς: 32 πόντοι, 10 ριμπάουντ, 13 ασίστ (10/23 FGM, 5/11 3PM)

Κ. Ίρβινγκ: 20 πόντοι, 6 ασίστ (7/16 FGM, 4/7 3PM)

Ντ. Γκάφορντ: 16 πόντοι, 5 ριμπάουντ (8/10 FGM)

Άντ. Έντουαρτς: 21 πόντοι, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ (5/17 FGM, 2/7 3PM)

Μ. Κόνλει: 18 πόντοι (7/14 FGM)

Ρ. Γκομπέρ: 16 πόντοι, 10 ριμπάουντ