Κωνσταντίνος Γαϊτάνης
24 May
24May

Τα ξημερώματα ολοκληρώθηκε το δεύτερο παιχνίδι των Τελικών της Ανατολής, με τους Σελτικς να κερδίζουν με 126-110 τους Πέισερς, αποκτώντας καθαρό προβάδισμα. Μαγική εμφάνιση του Τζέιλεν Μπράουν.

Μπόστον Σέλτικς και Ιντιάνα Πέισερς αναμετρήθηκαν τα ξημερώματα στο TD Garden της Βοστώνης, με τους γηπεδούχους να επικρατούν και στο Game 2 της σειράς και να αποκτούν σαφές πλεονέκτημα για πρόκριση στους Τελικούς του ΝΒΑ για δεύτερη φορά τα τελευταία τρία χρόνια.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με μουδιασμένες τις δύο ομάδες και τα αρκετά χαμένα σουτ εκατέρωθεν με τη διαφορά στο σκορ να μην ξεφεύγει πάνω από τους έξι πόντους (17-23), με τους σταρ των ομάδων να κινούνται σε ρηχά νερά και τους Πέισερς να κλείνουν την περίοδο με μια διαφορά δύο πόντων (25-27).

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερί 17-0 των Μποστον Σέλτικς στα πέντε πρώτα λεπτά, με έναν Τζέιλεν Μπράουν να πετάει φωτιές επιθετικά και αμυντικά. Με την επίθεση να χαρακτηρίζεται από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και ελεύθερα σουτ, οι Σέλτικς βρέθηκαν να προηγούνται με 42-27, 7:04 πριν από το τέλος του ημιχρόνου. Οι Πέισερς που μέχρι εκείνο το σημείο έδειχναν  χαμένοι σε άμυνα και επίθεση κατόρθωσαν να μειώσουν τη διαφορά χάρη στην ποιότητα του Πασκάλ Σιάκαμ, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου στο 57-51 και με τον Μπράουν να έχει ήδη 24 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους παίκτες της Ιντιάνα να είναι πιο αποτελεσματικοί, ροκανίζοντας τη διαφορά στο καλάθι (68-66) στα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου. Οι Σέλτικς όμως δεν θα άφηναν τίποτα στην τύχη σε αυτό το ματς και με τους εξαιρετικούς σε όλη τη χρονιά Γουάιτ και Τέιτουμ ανέβασαν αρχικά τη διαφορά πάνω από τους δέκα (84-71, 91-77), ολοκληρώνοντας την τρίτη περίοδο στο 93-80.

Η τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα αφού οι γηπεδούχοι ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και τους 20 πόντους (126-106) και έκαναν το 2-0 στη σειρά.

Η σειρά πλέον μεταφέρεται στην Ιντιανάπολις όπου Πέισερς και Σέλτικς θα διασταυρωθούν τα ξημερώματα της Κυριακής, για το καθοριστικό Game 3 των Τελικών της Ανατολικής Περιφέρειας.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-27, 57-51, 87-80, 126-110

Τζ. Μπράουν: 40 πόντοι, 5 ριμπάουντ (14/27 FGM, 4/10 3PM)

Ντ. Γουάιτ: 23 πόντοι, 6 ασίστ (8/15 FGM, 4/8 3PM)

Τζ. Τέιτουμ: 23 πόντοι (9/20 FGM)

Π. Σιάκαμ: 28 πόντοι, 5 ριμπάουντ (13/17 FGM, 2/2 3PM).