Newsroom
11 Mar
11Mar

Μετά από καιρό δηλώσεων ο Βραζιλιάνος περνάει στην πράξη μέσω της δικαστικής οδού...

Μήνυση στο ανώτατο δικαστήριο του Λονδίνου κατέθεσαν οι δικηγόροι του Felipe Massa εναντίον της FIA , της FOM και του Bernie Ecclestone για το περίφημο ''crashgate'' του αγώνα της Σιγκαπούρης το 2008 και για το τελικό αποτέλεσμα του πρωταθλήματος του 2008 το οποίο κατέκτησε με δραματικό τρόπο ο Lewis Hamilton.

Όπως είναι πλέον γνωστό η Renault του Flavio Briatore ''έστησε'' τον αγώνα εκείνο υπέρ του Fernando Alonso , διατάζοντας τον άλλο της οδηγό Nelson Piquet Jr να τρακάρει επίτηδες στον 14ο γύρο του Grand Prix ώστε να ωφεληθεί ο Ισπανός. Παρότι υπήρχαν υποψίες από εκείνη κιόλας την ημέρα το συμβάν δημοσιοποιήθηκε τον επόμενο χρόνο όταν μεσούσης της σεζόν ο Βραζιλιάνος γιός του 3 φορές πρωταθλητή Nelson Piquet , αντικαταστάθηκε από τον Romain Grosjean.

Σύμφωνα όμως με δηλώσεις πέρυσι του τότε αφεντικού της Formula 1, Bernie Ecclestone η FIA ήξερε ήδη λίγο μετά τον αγώνα τι συνέβη, όμως αποφάσισε να μην κάνει τίποτε για να μην διαστρεβλωθεί η φήμη του πρωταθλήματος . Στον αγώνα εκείνο ο Felipe Massa λόγω λάθους του συστήματος σηματοδότησης των pit stops έφυγε νωρίτερα από ότι έπρεπε παίρνοντας μαζί του την μάνικα ανεφοδιασμού και χάνοντας έτσι πολύτιμο χρόνο καθώς είχε μπει ως πρωτοπόρος . Εν τέλει είχε τερματίσει 13ος, την ώρα που ο αντίπαλός του Hamilton τερμάτισε 3ος . Ο Ecclestone είπε ότι το αποτέλεσμα του αγώνα θα έπρεπε να ακυρωθεί , κάτι που θα σήμαινε ότι ο Massa στο τέλος της σεζόν θα ήταν πρωταθλητής. Έτσι ο Βραζιλιάνος επέλεξε να διεκδικήσει μέσω της μήνυσης ότι θεωρεί ότι του στέρησε η FIA , που εκτός από τον τίτλο του πρωταθλητή που δεν κατέκτησε ποτέ του ,θα ήταν και αρκετά χρήματα καθώς ως πρωταθλητής θα είχε περισσότερα έσοδα .

Οι εκπρόσωποι του Massa δήλωσαν : '' Οι προσπάθειες να βρεθεί μια φιλική λύση ήταν ανεπιτυχείς , κάτι που δεν αφήνει άλλη επιλογή στον κο Massa από την νομική οδό . Πρόσφατα γεγονότα έχουν αναδείξει την ανάγκη διαφάνειας και ακεραιότητας στην Formula 1 και είναι ξεκάθαρο ότι θα χρειαστεί εντατική προσπάθεια για να επαναφέρει την αξιοπιστία της και να εξασφαλίσει το μέλλον της.''