Σπύρος Γραμμένος
19 Sep
19Sep

Μεγάλη πρόκριση για τον ΠΑΟΚ, κόντρα στην Οραντέα όπου... κρίθηκε στον πόντο.

Ο Ρέινολντς ήταν αυτός που κρατούσε τον ΠΑΟΚ στην αρχή του αγώνα με τις επιδόσεις του στη ρακέτα, αλλά η αδύναμη άμυνα στην περιφέρεια έδωσε την ευκαιρία στον Μπράουν να σκοράρει διαρκώς από το τρίποντο, δίνοντας ένα μικρό προβάδισμα στην Οραντέα. Η ρουμανική ομάδα εκμεταλλεύτηκε τα λάθη και την αστοχία του ΠΑΟΚ.

Ο Κατσίβελης με ένα προσωπικό σερί 4-0 έφερε το σκορ στο 10-9 και αργότερα έκανε το 13-11 υπέρ του ΠΑΟΚ. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ, με τον Πρίτζετ να παίρνει κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ για την Οραντέα. Ο Ρέινολντς έφερε τον ΠΑΟΚ μπροστά με 19-17, αλλά η Οραντέα με ένα σερί 7-0 έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη με 24-19.Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Γιανγκ έκανε το 26-19 για την Οραντέα, όμως ο Κράουζερ μείωσε με τρίποντο σε 28-24.

Οι Ρουμάνοι αύξησαν τη διαφορά με ένα σερί 5-0, εκμεταλλευόμενοι την αδύναμη άμυνα του ΠΑΟΚ, και έφτασαν στο 35-26. Ο Μπάρτλεϊ πήρε πρωτοβουλίες και σκόραρε σταθερά για τον ΠΑΟΚ, αλλά η άμυνα συνέχισε να προβληματίζει, με τον Νικολέσκου να διαμορφώνει διαφορά 11 πόντων. Παρά την προσπάθεια του Μπράουν να κρατήσει το προβάδισμα για την Οραντέα, οι Αμερικανοί παίκτες του ΠΑΟΚ αντέδρασαν με ένα εντυπωσιακό σερί 12-0 και προηγήθηκαν 44-42. Το ημίχρονο έκλεισε με την Οραντέα να προηγείται 45-44, με τον ΠΑΟΚ να έχει 8/10 βολές και 17 ριμπάουντ, ενώ η Οραντέα είχε 7/16 τρίποντα και 21 ριμπάουντ.Με το τρίποντο του Μπράουν, η Οραντέα προηγήθηκε 48-44 στην αρχή της τρίτης περιόδου.

Ο Φόρεστερ μείωσε και το τρίποντο του Κατσίβελη ισοφάρισε σε 50-50. Ο ΠΑΟΚ πήρε μικρό προβάδισμα 55-52, όμως η Οραντέα απάντησε με τρίποντα και ανέτρεψε το σκορ σε 58-55. Ο ΠΑΟΚ ξαναπήρε το προβάδισμα με σερί 6-0, αλλά η άμυνα του δεν άντεξε και δέχτηκε νέο σερί 6-0. Ο Μπάρτλεϊ ισοφάρισε με τρίποντο, αλλά τα δύο τρίποντα του Ρίτσαρντ έδωσαν το προβάδισμα 70-66 στην Οραντέα στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, ο Περσίδης μείωσε με τρίποντο σε 70-69, αλλά ο Τόροκ έφερε το 73-69 για την Οραντέα. Ωστόσο, οι Αμερικανοί του ΠΑΟΚ οδήγησαν την ομάδα τους σε ένα σερί 9-0, φέρνοντας το σκορ στο 78-73 υπέρ τους. Η Οραντέα μείωσε σε 78-76 με τρίποντο του Ρίτσαρντ, και στη συνέχεια η αστοχία κυριάρχησε και στις δύο πλευρές. Το τρίποντο του Μπάρτλεϊ στα τελευταία 35’’ έφερε το 81-78 για τον ΠΑΟΚ, ενώ η Οραντέα μείωσε σε 81-80 με τον Ρίτσαρντ στα τελευταία 30’’. Ο Μπάρτλεϊ έχασε την μπάλα σε ατομική προσπάθεια, έκανε φάουλ στα 10’’, αλλά η άμυνα του ΠΑΟΚ άντεξε και ο Ρίτσαρντ αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο του αγώνα.