06 Oct
06Oct

Ο Παναθηναϊκός ήρθε ισόπαλος με 0-0 απέναντι στην Μακάμπι Χάιφα και συνέχισε την παράδοση των ελληνικών ομάδων που δυσκολεύονται αρκετά στο Ισραήλ.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς δεν κατάφερε να συνδυάσει με νίκη το 100ο του παιχνίδι στο πάγκο των Πράσινων σε μία δύσκολη έδρα.

Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε δυναμικά δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες στα πρώτα δεκαπέντε λεπτά. Το «Τριφύλλι» στη συνέχεια ισορρόπησε το παιχνίδι έχοντας και αυτό τις καλές του στιγμές.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε πάλι με την Μακάμπι Χάιφα να απειλεί και να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί την κακή εμφάνιση του Χουάνκαρ, χτυπώντας την αριστερή πλευρά του Παναθηναϊκού κατα κύριο λόγο με μπαλιές στην πλάτη της άμυνας. Αυτό είχε ως συνέπεια να μπαίνει με αξιώσεις στην περιοχή του Παναθηναϊκού όμως εκεί έβρισκε έναν καταπληκτικό Μπρινιόλι που απομάκρυνε κάθε κίνδυνο.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός αύξησε την πίεση του, αλλά δεν κατάφερε να «κλέψει» τη νίκη. Μια χρήσιμη ισοπαλία όπως και να 'χει για τον Παναθηναϊκό που τον κρατά στην κορυφή της βαθμολογίας του ομίλου του.