Σπύρος Γραμμένος
24 Jul
24Jul

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην Ίντερ Κλαμπ Ντ' Εσκάλδε, όμως στο φινάλε παραλίγο... να την χάσει.

Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει την νίκη κόντρα στην ομάδα της 'Ιντερ Κλαμπ Ντ' Εσκάλδες, όμως στο φινάλε «καρδιοχτύπησε», αφού η ομάδα της Ανδόρας κατάφερε να μειώσει και να «προσγειώσει», την ομάδα του Ματίας Αλμέιδα.

Το ματς:

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την ΑΕΚ να επιδεικνύει την ανωτερότητά της από τα πρώτα λεπτά, καθώς οι ποδοσφαιριστές της είχαν συνεχώς την κατοχή της μπάλας, ενώ η Ίντερ Εσκάλδες πίεζε με ψηλά την αμυντική της γραμμή. Στο 5’, ο Λιούμπιτσιτς βρήκε χώρο και σούταρε, αναγκάζοντας τον Μουνιόθ σε δύσκολη επέμβαση. Στη συνέχεια, ο Γκατσίνοβιτς πήρε το ριμπάουντ, αλλά έστειλε την μπάλα στο δεξί κάθετο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Δευτερόλεπτα αργότερα, στο 6’, η ΑΕΚ πέτυχε το πρώτο γκολ της για τη νέα σεζόν. Ο Λιβάι Γκαρσία έφυγε στην πλάτη της άμυνας μετά από βαθιά μπαλιά και έκανε ιδανική σέντρα για τον Λιούμπιτσιτς, ο οποίος άνοιξε το σκορ από κοντά. Στο 11’, ο Ελίασον έκανε σέντρα και ο Μουκουντί έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Μουνιόθ με κεφαλιά. Στο 19’, η Ίντερ Εσκάλδες έκανε αναγκαστική αλλαγή, με τον Ντε Λα Τόρε να αντικαθιστά τον τραυματία Ασούμπρε. Λίγο μετά, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ, αλλά ο Ντε Λα Τόρε σούταρε άστοχα από πλεονεκτική θέση. Στο 20’, ο Στρακόσα έκανε μακρινή μεταβίβαση για τον Γκαρσία, ο οποίος νίκησε τον Μουνιόθ με διπλή προσπάθεια, κάνοντας το 2-0.

Η ΑΕΚ συνέχισε να κυριαρχεί και πέτυχε τρίτο γκολ στο 31’. Ο Ελίασον και ο Ρότα συνεργάστηκαν στη δεξιά πλευρά της επίθεσης, με τον Ρότα να κάνει συρτό γύρισμα και τον Γιόνσον να αφήνει έξυπνα την μπάλα, πριν ο Γκατσίνοβιτς σκοράρει για το 3-0 με άψογο πλασέ από το ύψος του πέναλτι.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με δύο ακόμα μεγάλες ευκαιρίες για την ΑΕΚ. Στο 45’+1’, ο Ελίασον ανάγκασε τον Μουνιόθ σε δύσκολη επέμβαση μετά από ατομική ενέργεια και συρτό σουτ. Στο 45’+2’, ο Ελίασον έκανε το γύρισμα για τον Λιούμπιτσιτς, ο οποίος αιφνιδιάστηκε και δεν κατάφερε να σκοράρει από κοντά.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Ίντερ Εσκάλδες να απειλεί, αλλά ο Στρακόσα βγήκε νικητής σε τετ-α-τετ με τον Λόπεθ. Στο 51’, ο Σιμάνσκι σούταρε από μακριά, αναγκάζοντας τον Μουνιόθ να αποκρούσει σε κόρνερ, από το οποίο ο Ελίασον εκτέλεσε και ο Μουκουντί σκόραρε με κεφαλιά για το 4-0.

Στο 54’, ο Ελίασον έκλεψε την μπάλα και έκανε συρτό γύρισμα για τον Λιούμπιτσιτς, αλλά εκείνος προτίμησε να πασάρει στον Ρότα αντί να τελειώσει τη φάση. Στη συνέχεια έκανε και επιθετικό φάουλ στον αντίπαλο τερματοφύλακα. Κόντρα στη ροή του αγώνα, η Ίντερ Εσκάλδες μείωσε σε 4-1 στο 65’, όταν ο Βίντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του με κεφαλιά στην προσπάθειά του να την επιστρέψει στον τερματοφύλακά του.

Στο 73’, η ΑΕΚ άγγιξε το πέμπτο γκολ, με τον Λιούμπιτσιτς να βγάζει υπέροχη κάθετη πάσα στον Γκαρσία, ο οποίος ανατράπηκε από τον Μουνιόθ κερδίζοντας πέναλτι. Ωστόσο, δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Δύο λεπτά αργότερα, η Ίντερ Εσκάλδες κέρδισε πέναλτι, όταν ο Στρακόσα έκανε λάθος και ανέτρεψε τον Αντρέου, ο οποίος εκτέλεσε εύστοχα, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Η ομάδα του Ματίας Αλμέιδα έδειχνε... να «παραπατά» και στην συνέχεια δέχθηκε και τρίτο γκολ, ωστόσο στα τελευταία προσπαθούσε να κρατήσει την μπάλα για να μην δώσει άλλα δικαιώματα. Η ΑΕΚ έχε το γκολ πρόκρισης και με αυτό θα ταξιδέψει στην Ανδόρα, για την πρόκριση στην επόμενη φάση.