21 Sep
21Sep

Η πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λίγκ ολοκληρώθηκε με την δεύτερη μέρα να μας χαρίζει πολύ όμορφα παιχνίδια.

Το καλύτερο ματς της ημέρας ήταν και αυτό που περίμεναν όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι. Στο Μόναχο Μπάγερν Μονάχου και Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ ήρθαν αντιμέτωπες σε ένα ζευγάρι που φέρνει έντονα μνήμες 90s.

Η Μάντεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση όμως η Μπάγερν Μονάχου άνοιξε το σκορ στο 28' με σούτ του Σανέ και πολύ κακή εκτίμηση του Ονάνα. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Γκνάμπρι διπλασίασε τα τέρματα της γηπεδούχου ομάδας που ήταν ολοφάνερο ότι απέκτησε φτερά στα πόδια της έπειτα από το πρώτο γκόλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ μπήκε δυναμικά για να δικεδικήσει το παιχνίδι και μόλις στο 48΄μείωσε με τον Χόιλουντ σε 2-1. Όμως με πέναλτι του Χάρι Κέιν πέντε λεπτά αργότερα πήρε ξανά προβάδισμα δύο τερμάτων η Μπάγερν Μονάχου,. Τα τελευταία λεπτά του αγώνα έκρυβαν μεγάλες συγκινήσεις και τέσσερα γκόλ. Ο Κασεμίρο στο 88΄μείωσε για τη Γιουνάιντεντ με το νεαρό Τέλ με πολύ όμορφο γκόλ να κάνει το 4-2 και τον Κασεμίρο με υπερπροσπάθεια να διαμορφώνει το τελικό 4-3. Ένα χορταστIκότατο παιχνίδι που απόλαυσαν όλοι οι ποδοσφαιρόφιλοι.

Στα άλλα αξιοσημείωτα παιχνίδια η Νάπολι πέρασε πολύ δύσκολα από την έδρα της Μπράγκα, η Άρσεναλ σκόρπισε στους τέσσερις ανέμους την Αιντχόφεν ενώ η φιναλίστ του περσινού Τσάμπιονς Λίγκ Ίντερ  κόλλησε στο 1-1 με την Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Άρσεναλ - Αϊντχόφεν: 4-0 (Σάκα 8', Τροσάρ 20', Χεσούς 38' )

Μπάγερν Μονάχου - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: 4-3 ( Σανέ 28', Γκνάμπρι 32΄, Κέιν 53΄, Τέλ 90+2΄ - Χόιλουντ 49΄, Κασεμίρο 88΄, 90+5΄)

Μπενφίκα - Σάλτζμπουργκ: 0-2 (Σίμιτς 15΄,Γκλούχ 51΄)

Μπράγκα - Νάπολι: 1-2 ( Μπρούμα 84΄ - Ντι Λορέντσο 45+1΄, Νιακατέ 88΄ Αυτογκόλ)

Ρεάλ Σοσιεδάδ - Ίντερ: 1-1 ( Μέντεζ 4΄ - Λαουτάρο Μαρτίνεζ 87΄)

Σεβίλλη - Λάνς: 1-1 ( Οκάμπος 9΄- Φουλτζίνι 24΄)