Κωνσταντίνος Γαϊτάνης
06 Aug
06Aug

Οι πρωταθλητές Ελλάδας, έμειναν ζωντανοί στο Μάλμε (2-2), παίρνοντας ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει της ρεβάντς στη Θεσσαλονίκη την επόμενη Τρίτη (13/8).

Σε έναν πολύ απαιτητικό αγώνα λόγω διαφοράς ετοιμότητας, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μείνει ζωντανός στην Σουηδία, απένατι σε μια πιο έτοιμη Μάλμε. Με γκολ των Τάισον και Μπάμπα, ο Δικέφαλος του Βορρά ήρθε ισόπαλος 2-2 απέναντι στην πρωτοπόρο του Σουηδικού πρωταθλήματος αποκτώντας μικρό προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς στην Τούμπα.

Ο προπονητής της Μάλμε Χένρικ Ρίνστορμ επέλεξε επιθετικό σχηματισμό με ένα 4-4-2 και τον Νταλίν στην εστία, τους Γιάνσον-Σέτερστρεμ στο κέντρο της άμυνας, τον Λάρσεν στα αριστερά και τον Μπουσανέγιο στα δεξιά. Στο κέντρο ο Πένια με τον Γιόνσεν ήταν οι δύο κεντρικοί χαφ με τον Νανάσι και τον Μπόλιν στις πλευρές, πίσω από τους προωθημένους Τελίν και Μποτάιμ.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου παρέταξε την ομάδα του σε σχήμα 4-2-3-1 με τον Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, Κουλιεράκη και Κεντζίορα στα στόπερ με τους Μπάμπα και Σάστρε να βρίσκονται στα αριστερά και στα δεξιά αντίστοιχα. Το δίδυμο στα χαφ αποτελούταν από τους Σβάμπ και Οζντόεφ με τον Κωνσταντέλια στο «10», τον Τάισον και τον Ζίβκοβιτς στα φτερά, πίσω από τον Μπράντον Τόμας.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Μάλμε να απειλεί με δοκάρι στα δεκατέσσερα δευτερόλεπτα μετά από κόντρα. Λίγα δευτερόλεπτα αργότερα οι γηπεδούχοι έχασαν τεράστια ευκαιρία με σουτ του Νανάσι από το ύψος του πέναλτι και σωτήρια επέμβαση από τον Ντόμινικ Κοτάρσκι. Η Μάλμε προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να πάρει τον έλεγχο του αγώνα εκμεταλλευόμενη τον αγωνιστικό της ρυθμό. Στο 13' οι γηπεδούχοι έχασαν νέα καλή ευκαιρία με τον Κοτάρσκι να απομακρύνει ένα ακόμα σουτ εντός περιοχής.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε να ισορροπεί το παιχνίδι μετά από ένα δύσκολο πρώτο τέταρτο αντιμετωπίζοντας ωστόσο προβλήματα στην ανάπτυξη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 28ο λεπτό από κεφαλιά του Γιάνσον μετά από εκτέλεση κόρνερ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπράντον έχασε την πρώτη τεράστια ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ, με προβολή μετά από σέντρα του Αντρίγια Ζίβκοβιτς, στέλνοντας την μπάλα άουτ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά έβγαλε αντίδραση πριν το ημίχρονο και ισοφάρισε στο 42ο λεπτό με γκολ του Τάισον μετά από γύρισμα του Σάστρε στην μικρή περιοχή και καραμπόλα που έστρωσε την μπάλα στον Βραζιλιάνο, ο οποίος πλάσαρε με το αριστερό για το 1-1, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως το πρώτο με την Μάλμε να χάνει τεράστια ευκαιρία για το 2-1 με σουτ του Γιάνσον από το ύψος του πέναλτι που κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι του Κοτάρσκι. Στο 54', ο Τόμας έχασε τεράστια ευκαιρία για να βάλει τον ΠΑΟΚ σε θέση οδηγού αφού δεν μπόρεσε να σημαδέψει σωστά από πολύ πλεονεκτική θέση, στέλνοντας την μπάλα πάνω από την εστία του Νταλίν.

Στο 63' ο Κωνσταντέλιας έκλεψε την μπάλα και σέρβιρε στον Μπράντον για το 1-2 αλλά το γκολ ακυρώθηκε αφού στο κλέψιμό του η μπάλα βγήκε εκτός ορίων γηπέδου. Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Κοτάρσκι νίκησε σε τετ α τετ τον Τελίν. Οι γηπεδούχοι έφτασαν στο 2-1 στο 67ο λεπτό και πάλι από κόρνερ και προβολή του Νανάσι που βρέθηκε μόνος του στην μικρή περιοχή.

Ο ΠΑΟΚ ωστόσο έβγαλε και πάλι αντίδραση με τον Μπάμπα να ισοφαρίζει σε 2-2 με σουτ από πλάγια θέση μετά από κόρνερ του Ντεσπόντοφ και κεφαλιά του Κουλιεράκη. Η Μάλμε προσπάθησε να αντιδράσει χάνοντας ευκαιρία στο 78' με την μπάλα να καταλήγει κόρνερ.

Μετά την ισοφάριση η Μάλμε άρχισε να κερδίζει και πάλι μέτρα στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθώντας να φτάσει σε τρίτο γκολ με τον ΠΑΟΚ να προσπαθεί να πρεσάρει και να χτυπήσει περισσότερο στην αντεπίθεση. Στο 90' ο ΠΑΟΚ απείλησε με σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής, χωρίς όμως να αλλάξει το σκορ, σε ένα παιχνίδι με πολλές φάσεις, το οποίο έληξε ισόπαλο στο 2-2.