Νικόλας Κατσάτσος
06 Jun
06Jun

Οι Πειραιώτες πάλεψαν μέχρι τέλους για την νίκη, αλλά δεν τα κατάφεραν εναντίον της Πρωταθλήτριας Ευρώπης Pro Recco και έχασαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Χθες στις 20:00, διεξήχθη ο πρώτος ημιτελικός του Final Four του Champions League στο Πόλο, που διεξάγεται στην Μάλτα, ανάμεσα στην Pro Recco και τον Ολυμπιακό με τους Ιταλούς να θέλουν να υπερασπιστούν το Ευρωπαϊκό τους στέμμα για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, ενώ οι Ερυθρόλευκοι να ψάχνουν την πρόκριση σε τελικό για πρώτη φορά μετά από 5 χρόνια.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για την Ιταλική ομάδα, καθώς εκμεταλλεύτηκε αμυντικά λάθη των ερυθρόλευκων με αποτέλεσμα να τελειώσει την πρώτη περίοδο με 3-0. Στην δεύτερη, ο Ολυμπιακός μείωσε με τον Γενηδουνιά, ενώ με οκτώ αποκρούσεις του Μπάγιτς, έμεινε ζωντανός στο παιχνίδι με την Pro Recco να βρίσκει μόνο μια φορά τα δίχτυα με τον Aaron Younger, με τον Ολυμπιακό να σκοράρει για δεύτερη φορά με τον Vamos και το σκορ να γράφει 4-2 στο τέλος του ημιχρόνου. Η αρχή του δευτέρου ημιχρόνου, βρήκε την Ελληνική ομάδα με δυό τέρματα των Φουντούλη και Παπαναστασίου να ισοφαρίζει σε 4-4 στα πρώτα 44 δευτερόλεπτα, όμως ο Echenique απάντησε άμεσα κάνοντας το 5-4 πριν ο Γενηδουνιάς αξιοποιήσει κερδισμένο πέναλτι του Νικολαΐδη για το 5-5, σκοράροντας το τελευταίο ερυθρόλευκο γκολ της περιόδου, καθώς οι Ιταλοί τελείωσαν με το σκορ υπέρ τους 7-5 με άλλα δυο τέρματα που σημείωσαν οι Di Fulvio και Younger.

Οι Πρωταθλητές Ελλάδος δεν είπαν την τελευταία τους λέξη και κάλυψαν την γρήγορα την διαφορά στην τελευταία περίοδο, ισοφαρίζοντας κιόλας με τον Δήμου σε 8-8. Μάλιστα, κατάφερε να κάνει και την ανατροπή μετά ριμπάουντ του Γενηδουνιά για το 8-9 στο σουτ του Δήμου 2:16' πριν το τέλος, αλλά ο Di Fulvio ισοφάρισε για τους Ιταλούς 1:48' πριν την λήξη για το τελικό 9-9, που οδήγησε το παιχνίδι στην διαδικασία των Πέναλτι, εκεί όπου βρήκε την Pro Recco, μετά από τα χαμένα πέναλτι των Δήμου και Γκίλλα να πανηγυρίζει με 4-2 την πρόκριση στον μεγάλο τελικό.

Για τον Ολυμπιακό, οι καλύτεροι παίκτες ήταν οι Κώστας Γενηδουνιάς με 3 γκολ και Marton Vamos με 2, ενώ MVP του ματς βγήκε ο παίκτης που άνοιξε το σκορ, ο Gonzalo Echenique των Ιταλών με 1 τέρμα και 3 ασσίστ. Εξίσου καλή εμφάνιση για την Pro Recco οι Di Fulvio με 3 και Younger με 2 τέρματα. Επόμενος αγώνας του Ολυμπιακού, είναι ο μικρός τελικός της παρασκευής εναντίον της Σερβικής Novi Beograd.