Νικόλας Κατσάτσος
30 Jul
30Jul

Έδωσε μεγάλη μάχη, αλλά δεν κατάφερε η Μαρία Σάκκαρη να προκριθεί στα προημιτελικά του Ολυμπιακού τουρνουά στο μονό γυναικών, καθώς έχασε από την Ουκρανή Μάρτα Κόστιουκ (No.19) με 2-1 σετ (4-6,7-6,6-4) στην φάση των 16.

Για ακόμα μια μέρα, είχαμε δράση στο Ολυμπιακό τουρνουά τένις στο μονό γυναικών, με την Μαρία Σάκκαρη, που απέκλεισε στον προηγούμενο γύρο την Γιούε Γουάν από την Κίνα με 2-0 σετ (6-2,6-1), να βρίσκει μπροστά της το εμπόδιο της Ουκρανής Μάρτα Κόστιουκ για την φάση των 16. Αξίζει να σημειωθεί, ότι η Σάκκαρη θα μπει το βράδυ στην μάχη και στο διπλό γυναικών, όπου μαζί με την Δέσποινα Παπαμιχαήλ θα παίξουν για τον πρώτο γύρο εναντίον των Αμερικανίδων Ντανιέλ Κόλινς και Ντεζιράε Κρόβτσζικ.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για την Μαρία, καθώς έκανε αρκετά λάθη στα σερβίς και στις επιστροφές, με αποτέλεσμα η Κόστιουκ να πάρει προβάδισμα με 0-3 στο πρώτο σετ, όμως δεν άφησε το κακό της ξεκίνημα να την επηρεάσει και απάντησε με ένα 5-0 σερί κάνοντας ανατροπή και αυτό είχε ως αποτέλεσμα, άσχετα αν η Ουκρανή μείωσε αμέσως μετά, η Σάκκαρη με 6-4 να κάνει το 1-0 στα σετ.

Η ίδια ιστορία επαναλήφθηκε και στο δεύτερο σετ, με την Κόστιουκ να προηγείται με 0-2, άλλα η Μαρία είχε ελαττώσει τα λάθη της και κατάφερε να ισοφαρίσει, όμως η Ουκρανή απάντησε αμέσως για το 2-3 και ακολούθησε μια ανταλλαγή πόντων, πριν η Ελληνίδα τενίστρια προσπεράσει στο σκορ με 5-4, φτάνοντας μια ανάσα από το σετ και την νίκη πρόκριση, ωστόσο το πάρα πολύ αμυντικό παιχνίδι της Κόστιουκ, ήταν ο κύριος παράγοντας που όχι απλά την κράτησε στον αγώνα παίρνοντας τον επόμενο πόντο, αλλά κίολας με 0-40 ισοφάρισε την Σάκκαρη σε 6-6 και έστειλε το δεύτερο σετ σε Tie Break, το οποίο κατέληξε σε Ουκρανικά χέρια με 5-7 και έγινε το 1-1, κάτι που σήμαινε ότι θα γινόμασταν μάρτυρες τρίτου σετ.

Σε ένα αμφίρροπο τρίτο σετ, η Ελληνίδα έκανε με 40-15 το 1-0, αλλά η Κόστιουκ πραγματοποίησε με τρεις σερί πόντους, τον τελευταίο κιόλας με αντβαντάζ μετά από έξι στο σύνολο Break Points, αντροπή 1-3 στο σετ, ωστόσο η Μαρία πήρε δύο σερί πόντους και ισοφάρισε, πριν έρθουν οι επόμενοι δύο για την Ουκρανή, όπου στον δεύτερο ήταν μπροστά με 40-0, ωστόσο η Σάκκαρη μονομάχησε και έκανε το 40-40, όπου σε αυτόν τον πόντο είχαμε 7 Break Points με την Κόστιουκ να τον παίρνει.

Η Σάκκαρη μείωσε σε 4-5 όμως η εξάντλησή της ήταν φανερή και έτσι η Ουκρανή με 40-15, έκανε το 6-4 και με 2-1 σετ, προκρίθηκε στα προημιτελικά των Ολυμπιακών Αγώνων ενώ η Ελληνίδα τενίστρια θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο στο τουρνουά του διπλού γυναικών.