Λευτέρης Τσαχουρίδης
01 Aug
01Aug

Ελλάδα και ΗΠΑ αναμετρήθηκαν για την 3η αγωνιστική των ομίλων του πόλο ανδρών.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις ΗΠΑ να ανοίγουν το σκορ με 0-1 χάρη σε ένα γκολ του Ίρβινγκ, προτού ο Ντίνος Γεννηδουνιάς ισοφαρίσει άμεσα σε 1-1. Οι ΗΠΑ μπορεί να κατάφεραν να περάσουν εκ νέου μπροστά στο σκορ χάρη σε ένα γκολ του Ντοντ, με την Εθνική μας να παίρνει εν συνεχεία το προβάδισμα χάρη σε ένα σερί (0-3) και τα γκολ των Βλαχόπουλου, Καλογερόπουλου και Γεννηδουνιά (4-2). Οι ΗΠΑ βρήκαν το τρόπο να ισοφαρίσουν αρχικά μειώνοντας με τον Μπάουεν και εν συνεχεία ισοφαρίζοντας σε 4-4 με ένα σουτ από το άλλο τέρμα στα τελευταία δευτερόλεπτα του πρώτου οκταλέπτου.

Σε ένα δεύτερο οκτάλεπτο χωρίς πολλά γκολ η Εθνική μας κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με ένα γκολ του Νικολαΐδη (5-4).  Οι άμυνες συνέχισαν να βγαίνουν για τους παίκτες του Θοδωρή Βλάχου που κατάφεραν να εκμεταλλευτούν και το παίκτη παραπάνω για να γράψουν το 6-4 με ένα γκολ του Παπανικολάου. Μετά από έξι ολόκληρα λεπτά χωρίς γκολ και πολύ καλές άμυνες από την Ελλάδα οι Αμερικάνοι κατάφεραν να μειώσουν σε 6-5 με τον Ίρβινγκ. Πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου τα γκολ των Αργυρόπουλου και Βάβιτς έγραψαν το 7-6.

Το τρίτο οκτάλεπτο ξεκίνησε ιδανικά για τους Αμερικάνους που πήραν κεφάλι στο σκορ με 8-7.  Η Ελλάδα ισοφάρισε με πέναλτι του Αργυρόπουλου, προτού οι ΗΠΑ πάρουν εκ νέου το προβάδισμα 8-9.

Η Ελληνική αντεπίθεση ξεκίνησε με τον Φουντούλη να σκοράρει δύο γκολ και τον Αργυρόπουλο ένα για να γραφτεί το 11-9.

Ο Φουντούλης κατάφερε να σκοράρει και με την έναρξη του τέταρτου οκταλέπτου για να διαμορφώσει το 12-9. Οι ΗΠΑ μείωσαν προσωρινά με τον Κούπιντο σε 12-10 προτού ο Αργυρόπουλος ανεβάσει το δείκτη του σκορ σε 13-10. Το σφύριγμα της λήξης βρήκε την Ελλάδα νικήτρια με 13-11.