Θανάσης Σχοινάς
06 Aug
06Aug

Η Εθνική μας ομάδα κατέβαλε μεγάλη προσπάθεια όμως δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ανώτερης Γερμανίας και να πάρει την πρόκριση στα ημιτελικά του Ολυμπιακού Τουρνουά.

Το παιχνίδι ξεκίνησε πολύ καλά για την Εθνική μας Ομάδα που μπήκε στον αγωνιστικό χώρο με πάθος και αποφασιστικότητα.

Με πρωτεργάτη τον Ντίνο Μήτογλου που ξεκίνησε την αναμέτρηση με 4 πόντους 3 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο οι Έλληνες διεθνείς έκαναν το 2-10 6.39 λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου. Στη συνέχεια την μπαγκέτα του σκοραρίσματος την πήρε ο Γιάννης που με 6 συνεχόμενους πόντους βοήθησε στο να πάρει η Εθνική μας διαφορά 12 πόντων( 6-18)  2:47 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η Εθνική μας ομάδα έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα τόσο στην περιφέρεια όσο και στο ζωγραφιστό και εξωθούσε σε κακές επιλογές στην επίθεση την ομάδα της Γερμανίας. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 11-21 και τον Νικ Καλάθη να ευστοχεί σε ένα φοβερό τρίποντο από τα 7.5 μέτρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε με τη Γερμανία να κάνει την αντεπίθεση της και γρήγορα να κάνει ενα σερί 5-0 με πρωταγωνιστή τον Βάιλερ Μπαμπ. Στη συνέχεια μπήκαν στην εξίσωση του σκοραρίσματος και οι υπόλοιποι αστέρες της Γερμανίας σκοράροντας με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα. Ενδεικτικό είναι πως οι Γερμανοί είχαν 1/10 τρίποντα στο πρώτο δεκάλεπτο και 3/5 στο δεύτερο. Η Εθνική μας ομάδα με κάποια μεγάλα σουτ κρατούσε μια μικρή διαφορά με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο με σκορ 36-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε θυμίζοντας διαγωνισμό τριπόντων αφού τόσο η Γερμανία με Σρέντερ, Βόιτμαν και Μπόνγκα όσο και η Ελλάδα με Γουόκαπ, Παπανικολάου σκόραραν αλλεπάλληλα τρίποντα διαμορφώνοντας το 45-47 στο σκορ. Κάπου εκεί ανέλαβε δράση ο Φραντς Βάγκνερ που σκοράροντας με κάθε τρόπο έπαιξε σημαντικό ρόλο στο να ανατρέψει το σκορ η Εθνική Γερμανίας και να πάρει προβάδισμα 7 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου(59-52).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο δεν άλλαξαν και πολλά καθώς η πλάστιγγα είχε γείρει ξεκάθαρα υπερ της Γερμανίας. Οι Έλληνες διεθνείς προσπαθούσαν να επιστρέψουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού όμως αρκετά αβίαστα λάθη τους δεν τους το επέτρεπαν. Η κόπωση ήταν ανασταλτικός παράγοντας για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα που για 2.5 περιόδους έπαιξε πολύ καλά και «κοίταξε στα μάτια» την Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Γερμανία.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Φραντς Βάγκνερ με 18 πόντους 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Για την Εθνική μας ομάδα για ακόμη ένα παιχνίδι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κατέθεσε ψυχή, έχοντας 22 πόντους, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ με συμπαραστάτη τον Κώστ Παπανικολάου που άγγιξε το double-double με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-21, 36-36, 59-52, 76-63

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Μπόνγκα 9 (3/6 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γουάιλερ-Μπαμπ 5 (1/5 τρίποντα), Φόγκτμαν 7 (1), Φραντς Βάγκνερ 18 (7/11 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα), Τάις 6 (1/5 δίποντα, 4/4 βολές, 8 ριμπάουντ), Μόριτς Βάγκνερ 8 (3/3 δίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σρούντερ 13 (2/5 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 8 ασίστ), Τίμαν 10 (4/5 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Ομπστ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 12 (3/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Τολιόπουλος 7 (1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Καλάθης 5 (1/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Καλαϊτζάκης 1, Παπαγιάννης, Χαραλαμπόπουλος, Παπανικολάου 10 (2/4 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 22 (9/12 δίποντα, 4/6 βολές, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6 (3/4 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα)