Θανάσης Σχοινάς
02 Aug
02Aug

Η Εθνική Ελλάδας έκανε κατάθεση ψυχής στο παρκέ, νίκησε την Αυστραλία και περιμένει την έκβαση του αγώνα «Σερβία - Νότιο Σουδάν» για να δει αν έχει προκριθεί στη φάση των «8» του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εθνική μας ομάδα να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο με το «μαχαίρι στα δόντια» κάνοντας το 2-8 στα πρώτα λεπτά της ανάμετρησης.

Στη συνέχεια η Αυστραλία ισορρόπησε το παιχνίδι και με πρωταγωνιστή τον Πάτι Μίλς έφτασε στο 14-15. Οι δύο ομάδες συνέχιζαν να βρίσκονται κοντά στο σκορ με την Ελληνική ομάδα να έχει ισχνό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Όμως ένα λανθασμένο σφύριγμα στην εκπνοή της πρώτης περιόδου έδωσε τρείς βολές στον Γκίντι που μείωσε σε 24-25. Καταπληκτικός για την Εθνική Ελλάδας στο πρώτο δεκάλεπτο ο Τόμας Γουόκαπ με 8 πόντους(2/3 τρίποντα).

Η Εθνική μας ομάδα μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο με το πόδι στο γκάζι. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε ένα σερί 15-0 έχοντας διάφορους πρωταγωνιστές στην επίθεση. Αντετοκούνμπο, Μήτογλου, Τολιόπουλος, Γουόκαπ ήταν οι κύριοι συντελεστές της οικοδόμησης αυτής της διαφοράς. Μάλιστα, με τρίποντο του νατουραλιζέ γκαρντ έγινε το 24-40 υπερ της Εθνικής Ελλάδας. Η Εθνική Αυστραλίας έβγαλε αντίδραση επιθετικά όμως η Εθνική μας ομάδα με καλή άμυνα, υπεροχή στα ριμπάουντ και καλές επιλογές στην επίθεση κατάφερε να διατηρήσει διψήφια διαφορά στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου(36-55).

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τρίποντο του Νικ Καλάθη που έστειλε τη διαφορά στο +19.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στα πρώτα έξι λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου με το επιμέρους σκορ να είναι 6-5 υπερ της Ελλάδας. Στη συνέχεια η Αυστραλία κυριάρχησε στο παρκέ και εκμεταλλευόμενη κάποια λάθη της Ελλάδας έκανε νέο επιμέρους υπέρ της 8-4 σκορ μειώνοντας στους -12( 50-62).

Η Αυστραλία συνέχισε την αντεπίθεση της στο τέταρτο δεκάλεπτο και κάνοντας ένα 5-0 σερί κατέβασε τη διαφορά στους -7. Όμως πέντε σερί πόντοι του Γιάννη Αντετοκούνμπο ήταν αρκετοί για να επαναφέρουν τη διαφορά στο +12( 55-67). Κάπου εκεί έκανε την εμφάνιση της η κούραση για τους Έλληνες παίκτες που επηρέασε φανερά την απόδοση τους. Οι Αυστραλοί βρήκαν την ευκαιρία που έψαχναν και εκμεταλλευόμενοι τα αβίαστα λάθη της Εθνικής μας ομάδας μείωσαν στους -2(69-71) 3:28 λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Αυτή τη φορά όμως η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη δεν είχε σκοπό να αφήσει την προσπάθεια της να πάει χαμένη και με δύο κομβικά τρίποντα των Τολιόπουλου και Γουόκαπ πήρε την πολυπόθητη νίκη με σκορ 71-77. Με αυτό τον τρόπο η Εθνική μας ομάδα έκανε το χρέος της και τώρα θέλει νίκη της Σερβίας επι του Νότιου Σουδάν με τουλάχιστον τρείς πόντους για να προκριθεί στη φάση των «8» του Ολυμπιακού τουρνουά.

Κορυφαίοι για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο( 20 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ) και ο Τόμας Γουόκαπ(18 πόντοι 3 ασίστ) που συνεισέφεραν τα μέγιστα σε άμυνα και επίθεση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-25, 36-53, 50-62, 71-77

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ (Γκούρτζιαν): Ντάνιελς 11 (2/2 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/3 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γκίντι 9 (1/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 4/5 βολές, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 λάθη), Μιλς 13 (2/9 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ), Γκριν, Ντελαβεντόβα 3 (1), Έξουμ 6 (2/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λάνταλ 17 (7/10 δίποντα, 3/8 βολές, 8 ριμπάουντ), Κέι 6 (3/7 δίποντα), ΜακΒέι 3 (1), Μάγκνεϊ 3, Ριθ

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 18 (3/7 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Μωραΐτης, Τολιόπουλος 13 (4/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές), Καλάθης 7 (2/5 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 2 (7 ριμπάουντ), Χαραλαμπόπουλος 3 (1), Παπανικολάου 1 (0/6 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Αντετοκούνμπο 20 (7/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/7 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Μήτογλου 13 (5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ)