Βαγγέλης Τερζής
07 Sep
07Sep

Η Εθνική ομάδα υποδέχθηκε τη Φινλανδία στην πρεμιέρα του Nations League, στο ντεμπούτο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον «γαλανόλευκο» πάγκο.

Η Εθνική ομάδα υποδέχθηκε τη Φινλανδία στην πρεμιέρα του Nations League, στο ντεμπούτο του Ιβάν Γιοβάνοβιτς στον «γαλανόλευκο» πάγκο, πήρε άνετη νίκη και ετοιμάζεται να ταξιδέψει στο Δουβλίνο για το 2/2 ενάντια στην Ιρλανδία.

Το ματς

Η Εθνική ξεκίνησε δυναμικά στα πρώτα λεπτά του αγώνα προσπαθώντας να κρατήσει τη μπάλα στην κατοχή της, με τους Φινλανδούς να δείχνουν τη σκληράδα που διαθέτουν. Λίγο μετά το πρώτο δεκάλεπτο και συγκεκριμένα στο 12ο λεπτό ο Άντμαν απείλησε με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το κάθετο δοκάρι της εστίας του Οδυσσέα Βλαχοδήμου.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Ιβάν Γιοβάνοβιτς άφησαν τη μπάλα στα πόδια των Φινλανδών, περιμένοντας το λάθος που θα τους έφερνε κοντά στο γκολ. Αυτό ακριβώς συνέβη στο 23΄ όταν ο Χράντετσκι δεν υπολόγισε σωστά, έκανε λάθος κοντρόλ, με τον Φώτη Ιωαννίδη να παίρνει τη μπάλα και να τη στέλνει στα δίχτυα της εστίας του τερματοφύλακα της Λεβερκούζεν.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου η Ελλάδα έμεινε σταθερή στην απόδοση της και προσπάθησε να δημιουργήσει ευκαιρίες για να φτάσει σε δεύτερο γκολ. Στο 37ο λεπτό μετά από όμορφη κίνηση ο Ιωαννίδης μοίρασε στον Τσιμίκα και ο αμυντικός της Λίβερπουλ έδωσε την ασίστ στον Κωνσταντίνο Κουλιεράκη για το 2-0. Ο πρώην αμυντικός του ΠΑΟΚ συνεχίζει να βρίσκει δίχτυα και με την Εθνική ομάδα, επιβεβαιώνοντας την τρομερή κατάσταση στην οποία βρίσκεται. Ωστόσο το γκολ μετρήθηκε αργότερα ως αυτογκόλ του Κάλμαν.

Στο 42’ ο Πέλκας επιχείρησε ένα σουτ έξω από την περιοχή, με την μπάλα να περνάει άουτ. Σκορ ημιχρόνου 2-0.

Δεύτερο ημίχρονο

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να μπαίνει στον αγωνιστικό χώρο στη θέση του Τάσου Χατζηγιοβάνη, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο.

Στο 46ο λεπτό ο Ιωαννίδης έφτασε κοντά στο δεύτερο προσωπικό του γκολ, αλλά ο Χραντέτσκι σταμάτησε, με τη βοήθεια του δοκαριού, την πορεία της μπάλας προς τα δίχτυα.

Ο ρυθμός του παιχνιδιού συνέχιζε να είναι υπέρ της Ελλάδας, που προσπαθούσε να βρει και το τρίτο γκολ. Η άμυνα των Φινλανδών δεν άφηνε περιθώρια, όμως, στους διεθνείς μας.

Ο Κωνσταντέλιας με όμορφη ενέργεια πέρασε 3 παίκτες της Φινλανδίας, έδωσε στον Μπακασέτα, αλλά ο αρχηγός της Εθνικής δεν μπόρεσε να τελειώσει τη φάση και να ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 75ο λεπτό ο Τάσος Μπακασέτας εκτέλεσε κόρνερ και μοίρασε τη ασίστ στο Φώτη Ιωαννίδη. Ο επιθετικός του Παναθηναϊκού σκόραρε το δεύτερο τέρμα του στην πρεμιέρα του Nations League, με την εντυπωσιακη κεφαλιά που κέρδισε.

Από εκεί και πέρα ο ρυθμός τους παιχνιδιού έπεσε και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα. Η Εθνική νίκησε με τελικό σκορ 3-0, στην νέα εποχή της, με τον κόσμο να την χειροκροτεί.

• ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ρότα, Μαυροπάνος, Κουλιεράκης, Τσιμίκας, Μπουχαλάκης (65’ Σιώπης), Μάνταλος (65’ Ζαφείρης), Μπακασέτας (77’ Βαγιαννίδης), Χατζηγιοβάνης (46’ Κωνσταντέλιας), Πέλκας, Ιωαννίδης (77’ Παυλίδης)
  • ΦΙΝΛΑΝΔΙΑ: Χραντέσκι, Πέλτολα, Ιβάνοβ, Χόσκονεν, Καμαρά (82’ Γουάλτα), Άντμαν (62’ Κέσκινεν), Λουντ (62’ Γένσεν), Σούλερ (45’ Νισίλα), Σταχλ, Γκάλβεζ, Κάλμαν (62’ Πογιάνπαλο)