Newsroom
05 Apr
05Apr

Η Εθνική Ελλάδας νίκησε με 1-0 τα Νησιά Φερόε στο Ηράκλειο για την πρεμιέρα των προκριματικών του Euro 2025 στο ποδόσφαιρο γυναικών.

Η Εθνική Ελλάδας έκανε πρεμιέρα με το δεξί στον 3ο όμιλο της League C, για τα προκριματικά του Euro 2025, αφού πήρε τη νίκη με 1-0 ενάντια στα Νησιά Φερόε.

Η ελληνική ομάδα ήταν ανώτερη καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης και στάθηκε άτυχη στο πρώτο ημίχρονο με το δοκάρι που είχε.

Λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου η "γαλανόλευκη" κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε και εύστοχα η Βεατρίκη Σαρρή.  Η επιθετικός της Μπράιτον σκόραρε το τέταρτο τέρμα της σε διεθνές επίπεδο, που ήταν αρκετό και για το πρώτο τρίποντο στον όμιλο.

Η σύνθεση της Εθνικής Ελλάδας: Νάση, Πατέρνα (62' Μιχαλοπούλου), Παπαϊωάννου, Παλαμά, Μήτκου, Μάρκου, Κακαμπούκη, Σαρρή, Χαλατσογιάννη (83' Μωραΐτου), Σπυριδωνίδου (83' Παπαδοπούλου), Γιαννακά (62' Χαμαλίδου)