Βαγγέλης Τερζής
Θανάσης Σχοινάς
21 Mar
21Mar

Η Εθνική Ελλάδος «ισοπέδωσε» το Καζακστάν και πάει για τον τελικό πρόκρισης ενάντια στη Γεωργία (26/03).

Τα χαμόγελα για τους διεθνείς μας ήρθαν από νωρίς μετά το γρήγορο πέναλτι που κέρδισε ο Δημήτρης Πέλκας στο 7ο λεπτό έπειτα από σουτ του ίδιου στο δοκάρι της εστίας των Καζάκων και εύστοχη εκτέλεση από τον αρχηγό μας, Τάσο Μπακασέτα.

Η Εθνική συνέχισε στο πιεστικό τέμπο που ασκούσε στο Καζακστάν και αφού οι διεθνείς μας έκρυψαν τη μπάλα ο Μασούρας σέντραρε και ο Πέλκας με κεφάλια ψαράκι σκοράρε το 2-0 στο 15ο λεπτό.

Η Ελλάδα συνέχισε να πιέζει και θορυβήθηκε μόνο στο 24ο λεπτό μετά από ένα σουτ του Βορογκόβσκι που κόντραρε και κατέληξε στο δοκάρι. Στο 30ο λεπτό ο Παντελής Χατζηδιάκος δέχθηκε την πρώτη κίτρινη κάρτα του αγώνα.

Στο 37΄και μετά από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας ο Μασούρας γύρισε εκπληκτικά με το εξωτερικό τη μπάλα, στον Ιωαννίδη με τον επιθετικό της εθνικής να σκοράρει ένα από τα πιο εύκολα τέρματα ως τώρα στην καριέρα του.

Οι παίκτες του Πογέτ δε σταμάτησαν εκεί όμως , αφού στο 40ο λεπτό και μετά από ασίστ του Κώστα Τσιμίκα, ο Δημήτρης Κουρμπέλης με κεφάλια έγραψε το 4-0, που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου ολοκληρώνοντας ένα μυθικό πρώτο μέρος για την Ελλάδα.

Η εθνική για πρώτη φορά στη σύγχρονη εποχή, σκοράρει τέσσερα τέρματα στο ημίχρονο με τέσσερις διαφορετικούς σκόρερ.

Μεγάλος πρωταγωνιστής του πρώτου ημιχρόνου με διαφορά ο Γιώργος Μασούρας.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με σαφώς χαμηλότερο ρυθμό από το πρώτο και με μία αναγκαστική αλλαγή στη σύνθεση της Εθνικής μας ομάδας. Ο τραυματίας Παντελής Χατζηδιάκος αντικαταστάθηκε από τον Παναγιώτη Ρέτσο.

Η Εθνική μας ομάδα παρέμενε πάρα πολύ απειλητική με τον Μασούρα να δημιουργεί ακόμη μια επικίνδυνη φάση στα καρέ του Καζακστάν στο 52΄, η οποία κατέληξε σε δυνατό σουτ του Μπακασέτα που μπλόκαρε με δυσκολία ο τερματοφύλακας του Καζακστάν.

Την πρώτη επικίνδυνη φάση τη δημιούργησε το Καζακστάν στο 58’ με ξαφνικό μακρινό σουτ του Οράζοφ.

Στη συνέχεια και για  περίπου 30 λεπτά η Εθνική Ελλάδος ήλεγχε με μεγάλη άνεση την αναμέτρηση, μην αφήνοντας κανένα περιθώριο στο Καζακστάν να δημιουργήσει ευκαιρία μπροστά στην εστία του Βλαχοδήμου.

Μάλιστα, ευτύχησε να διευρύνει το προβάδισμα της σε 5-0 με αυτογκολ του Ταπάλοφ στο 87' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Τσιμίκα.

Το γκολ αυτό έδωσε ξανά πνοή στο παιχνίδι, με τον Γιάννη Κωνσταντέλια να δημιουργεί ρήγματα στην άμυνα του Καζακστάν. Οι τελικές πάσες του βέβαια δεν αξιοποιήθηκαν από Μασούρα και Γιακουμάκη.

Το σφύριγμα της λήξης σφράγισε τον θριάμβο της Εθνικής μας ομάδας που ετοιμάζει ήδη βαλίτσες για Γεωργία και για το τελευταίο και πιο κρίσιμο βήμα πριν το Euro.

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ (67' Ρότα), Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος (46' Ρέτσος), Τσιμίκας, Κουρμπέλης, Μάνταλος, Μπακασέτας (74' Μπουχαλάκης), Μασούρας, Πέλκας (64' Γιακουμάκης), Ιωαννίδης (64' Κωνσταντέλιας).

ΚΑΖΑΚΣΤΑΝ: Σάτσκι, Καΐροφ (45' Τοπάλοφ), Μπίστροφ, Μαρότσκιν, Γερλάνοφ, Βορογκόφσκι, Τσεσνόκοφ (68' Ζούεφ), Μπεϊσεμπέκοφ (46' Σαντιμπέκοφ), Ζαϊντουντίνοφ, Αστάνοφ (46' Οράζοφ), Σαμορόντοφ (77' Αϊμπέτοφ)