Βαγγέλης Τερζής
09 Apr
09Apr

Η Εθνική γυναικών συνέχισε με νίκη ενάντια στην Ανδόρρα για τις υποχρεώσεις της στη League C και τα προκριματικά του Euro 2025.

Η Εθνική γυναικών συνέχισε με νίκη τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Euro 2025. Τα κορίτσια μας επικράτησαν άνετα με 3-0 ενάντια της Ανδόρρας, εκτός έδρας, και έθεσαν γερά θεμέλια για μια από τις δυο πρώτες θέσεις του ομίλου τους στη League C.

Η εθνική προηγήθηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου με το εύστοχο πέναλτι της Βεατρίκης Σαρρή και πήγε μπροστά στο σκορ στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική μας συνέχισε να υπερτερεί και στο 56ο λεπτό βρήκε το δεύτερο τέρμα της με την Αναστασία Σπυριδωνίδου. Στο 67ο λεπτό η Γκάτσου σκόραρε και έγραψε το τελικό 0-3 και την φέρνει στη 2η θέση της βαθμολογίας στον όμιλο της.

Με τη νίκη αυτή η εθνική γυναικών βάζει γερά θεμέλια για τη διεκδίκηση μιας εκ των δυο πρώτων θέσεων του ομίλου της και ετοιμάζεται να υποδεχθεί την επόμενη αγωνιστική το Μαυροβούνιο (31/05) στο ντέρμπι κορυφής του ομίλου.

Η σύνθεση της Ελλάδας: Γιαννακούλη, Κοτσάκη, Γκάτσου, Παλαμά, Μήτκου, Μωραΐτου, Κακαμπούκη (75' Πέιου), Σαρρή (75' Χαμαλίδου), Κόγγουλη (38' Σπυριδωνίδου), Παπαδοπούλου (46' Χαλατσογιάννη), Πούλιου (75' Βαρδαλή)