Θανάσης Σχοινάς
07 Jul
07Jul

Μετά από απουσία 16 ετών, η Εθνική ομάδα μπάσκετ επιστρέφει στους Ολυμπιακούς αγώνες αφού επικράτησε της Κροατίας με  στο κατάμεστο ΣΕΦ και δίνει ξανά ραντεβού στο υψηλότερο επίπεδο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να αλληλοεξουδετερώνονται και να πηγαίνουν «χέρι - χέρι» στο σκορ. 5.45 λεπτά πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου η Εθνική μας προηγήθηκε με 12-9 με τρίποντο του Νικ Καλάθη. Η Κροατία όμως είχε άμεση απάντηση και με 6-0 σερί πέρασε μπροστά με 15-12 με δύο βολές του Σμίθ. Ο Παπαγιάννης ήταν «καυτός» επιθετικά και με 5 σερι πόντους έκανε το 19-18 για την Εθνική μας ομάδα ενώ ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με ένα «τρελό» τρίποντο έκανε το 22-20. Η πρώτη περίοδος έληξε με σκορ 22-22.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παίρνει το όπλο του επιθετικά και με 4 συνεχόμενους πόντους να δίνει προβάδισμα τριών πόντων (27-24) στην Εθνική μας ομάδα. Η αντίδραση των Κροάτων ήταν άμεση με τον Ίβιτσα Ζούμπατς να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ και να φέρνει το ματς στα ίσα (27-27). Η Εθνική Ελλάδας με δύο τρίποντα από τους Παπαγιάννη και Τολιόπουλο πήρε προβάδισμα έξι πόντων(29-35). Η Εθνική ομάδα της Κροατίας με ένα σερί 6-0 και τρίποντο του Ντρέσνιακ μείωσε στον ένα πόντο(39-40). Η Ελλάδα δεν το άφησε όμως έτσι και με το δικό της 5-0 σερί διαμόρφωσε το 39-45 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου. Καταπληκτική η εμφάνιση του Γιώργου Παπαγιάννη ο πρώτο ημίχρονο με 16 πόντους.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε όπως και το πρώτο με το παιχνίδι να είναι μοιρασμένο. 4.39 πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου ήταν 10-10. Όμως ένα έμμεσο τρίποντο του Νικ Καλάθη έστειλε τη διαφορά στο +8 για την Εθνική μας ομάδα( 50-58). Η Εθνική μας ομάδας συνέχιζε να διευρύνει τη διαφορά και με ένα 6-0 σερί πήρε διαφορά 14 πόντων(50-64).

Στην τέταρτη περίοδο το παιχνίδι ξεκίνησε πιο αμυντικά με αρκετά φάουλ να χρεώνονται εκατέρωθεν στα πρώτα 2 λεπτά και τον Καλάθη να διαβάζει εξαιρετικά τις αλλαγές προσφέροντας ασίστ και λύσεις στην επίθεση και διατηρώντας διψήφια διαφορά στο παιχνίδι(55-68). Η Κροατία κατέβασε προσωρινά τη διαφορά στους δέκα με τρίποντο του Σάριτς, πριν ο Γιάννης Αντετοκούμπο απαντήσει με άλλο ένα εύστοχο σουτ από μέση απόσταση για το 60-72. Ο Παπαγιάννης με ένα ακόμη τρίποντο ολοκλήρωσε μια ηγετική εμφάνιση με τη διαφορά να διατηρείται διψήφια 2:20 πριν τη λήξη. Ο Γιάννης Αντετοκούμπο έγραψε με τρίποντο το 68-80 πριν ο Μάριο Χεζόνια γράψει με βολές το τελικό σκορ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-22, 39-45, 53-66, 69-80