Θανάσης Σχοινάς
04 Jul
04Jul

Η Εθνική Ελλάδας, παρά την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο από την αποστολή της για λόγους ξεκούρασης, νίκησε εύκολα την Αίγυπτο και έκανε το 2/2 στον όμιλο της που της δίνει την πρόκριση για τον ημιτελικό του Προολυμπιακού Τουρνουά απέναντι στη Σλοβενία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Εθνική Ελλάδας να μπαίνει φουριόζα στον αγωνιστικό χώρο παρά την απουσία του Γιάννη Αντετοκούνμπο από την αποστολή της για λόγους ξεκούρασης. Στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης προηγήθηκε με 12-3 έχοντας οι Γουόκαπ, Μήτογλου, Παπανικολάου από 4 πόντους. Στη συνέχεια και με 3:51 λεπτά να απομένουν για τη λήξη της πρώτης περιόδου η διαφορά έφτασε στους +13 για την Εθνική μας Ομάδα (16-3) με τους 14 πόντους να προέρχονται μέσα από το «ζωγραφιστό». Στα τελευταία λεπτά της περιόδου η Αίγυπτος έκανε μια μίνι αντεπίθεση με ένα επιμέρους 9-4 που ολοκληρώθηκε με καλάθι και φάουλ του Μεντουαλί.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με ένα 5-2 της Εθνικής μας ομάδας που με τρίποντο του Καλαϊτζάκη έπειτα από όμορφη κυκλοφορία της μπάλας επανέφερε τη διαφορά στο +10(25-15). Κάπου εκεί ήταν που «κόλλησε» επιθετικά ενώ είχε και πολύ κακές επιστροφές στην άμυνα της. Η ομάδα της Αιγύπτου αποφάσισε να παίξει ζώνη, μια αμυντική προσέγγιση που αποδιοργάνωσε την εθνική μας ομάδα επιθετικά δίνοντας εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό στους Αιγύπτιους που με ένα επιμέρους 15-11 μείωσαν τη διαφορά στους +6 για την Εθνική Ελλάδας(36-30). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την Ελλάδα ανήμπορη να ξεφύγει στο σκορ και τη διαφορά των δύο ομάδων να πέφτει στη μικρότερη τιμή της, στο +4 για την Εθνική μας ομάδα(42-38).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Εθνική Ελλάδας μπήκε αποφασισμένη να αφήσει πίσω της την κακή δεύτερη περίοδο και να πάρει διαφορά ασφαλείας στο σκορ. Έτσι και έκανε ξεκινώντας με ένα επιμέρους 11-3 και 6 συνεχόμενους πόντους του Γιώργου Παπαγιάννη πήγε ξανά τη διαφορά στο +12( 53-41). Μάλιστα η διαφορά διευρύνθηκε κι άλλο φτάνοντας στο +16 με 4 συνεχόμενους πόντους του Παπανικολάου.

Η τέταρτη περίοδος ξεκίνησε με δύο τρίποντα των Λαρεντζάκη και Μήτογλου για το σύνολο του Βασίλη Σπανούλη που πήρε διαφορά 20 πόντων. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα βελτίωσε πολύ στο δεύτερο ημίχρονο την κυκλοφορία της μπάλας, βρίσκοντας καλές επιλογές στην επίθεση ενώ «έσφιξε» και την άμυνα του μην αφήνοντας χώρο στους Αιγύπτιους να τρέξουν με τη μπάλα.

Έτσι πήρε μια εμφατική νίκη (93-71) έχοντας ως κορυφαίους τους Μήτογλου(16 πόντοι, 5 ριμπάουντ) και Παπαγιάννη(16 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Έπόμενο παιχνίδι για την Εθνική μας ομάδα το Σάββατο 6 Ιουλίου στις 17.30 με αντίπαλο τη Εθνική Σλοβενίας του Λούκα Ντόνσιτς για τον πρώτο ημιτελικό του Προολυμπιακού τουρνουά  του Πειραιά.

ΕΛΛΑΔΑ (Σπανούλης): Γουόκαπ 4 (7 ασίστ), Λαρεντζάκης 12 (4/8 τρίποντα), Μωραΐτης 2, Τολιόπουλος 3 (1), Καλάθης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Καλαϊτζάκης 5, Παπαγιάννης 16 (8/9 δίποντα), Χαραλαμπόπουλος 13 (3/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 15 (7/9 δίποντα, 3 ασίστ), Κώστας Αντετοκούνμπο 2, Μήτογλου 16 (5/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ)

ΑΙΓΥΠΤΟΣ (Ροντλ): Μετβάλι 22 (3/4 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 10/11 βολές, Σεχάτα 3 (1), Γκέντι 8 (1/6 τρίποντα), Καλίφα, Ρεφάτ 2, Μαχμούντ 4, Ελγκιζάουι, Γκάρντνερ 6 (3/4 δ/ίποντα), Ελ-Σέικ 7, Αμπντελγκαουάντ 9 (4/4 δίποντα), Χουσεΐν 2, Οράμπι 8 (4/5 δίποντα)